Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Zabytkowy szpital wraca powoli do życia

Halina Gajda
Potrzeba jeszcze prawie trzech milionów, by idea założycielki szpitala, św. Jadwigi na nowo ożyła. Są ku temu jak najlepsze prognozy. Kolejne setki tysięcy złotych wpompowane w obiekt, są coraz bardziej widoczne.

Szpital św. Ducha góruje nad miastem. Jeszcze niedawno wydawało się, że nie podniesie się z gruzów. Na szczęście, powoli, drobnymi kroczkami zmienia się to. Oczywiście na lepsze.

- Prowadzony jest właśnie drugi etap prac przy południowej i wschodniej elewacji budynku – mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.

Uwaga budowlańców skupia się na oczyszczeniu, odgrzybieniu i impregnacji tynków i zamocowaniu parapetów kamiennych. Z kolei przy elewacji wschodniej, renowacji został poddany kamienny gzyms, odrestaurowany zostanie też kamienny portal, a ściana szczytowa zostanie obłożona drewnem modrzewiowym.

- Wykonane zostały także przypory narożne: północno-wschodnia oraz wschodnio-południowa – dodaje burmistrz.
Plan jest taki, by budynek wrócił do swojego pierwotnego przeznaczenia. Królowa Jadwiga, powołując go do życia, miała na celu pomóc chorym, bezdomnym i wszelkiej maści nieszczęśnikom, którzy nie mieli się gdzie podziać.

- Szpital w Bieczu od początku był bogato uposażony. Na jego utrzymanie przeznaczono wpływy pieniężne lub daniny w naturze, by był samowystarczalny ekonomicznie. Takie postępowanie fundacyjne połączone z uposażeniem było praktykowane już pod koniec epoki wczesnego chrześcijaństwa, a szczególnie w średniowieczu - czytamy w historii szpitala na stronie parafii Bożego Ciała.

Burmistrz Wędrychowicz chce wrócić do tej idei, choć danin od mieszkańców zbierać nie zamierza.
- Przygotowujemy miejsce dla niepełnosprawnych, na zasadzie swoistego ośrodka wsparcia dla nich. Poza tym powstać tam ma... szkoła muzyczna - zdradza.

Budynek ma mieć też funkcję turystyczną, dla zwiedzających mają zostać udostępnione podziemia. Uściślając, gmina Biecz, na mocy umowy z właścicielem planuje się wykorzystać budynek szpitala jako przestrzeń do działalności środowiskowego domu samopomocy dla osób niepełnosprawnych oraz dla miejskiego ośrodka kultury. By plany się ziściły, potrzeba pieniędzy. Sporych, bo prawie trzy miliony złotych.

Stara się więc o dwa miliony dofinansowania. - Rozstrzygnięcie naboru wniosków powinno nastąpić końcem bieżącego roku. W przypadku otrzymania dotacji planowany termin rozpoczęcia realizacji inwestycji przewidziany został na koniec 2018 roku – zapowiada.

WIDEO: Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto