Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Wyruszyli do Częstochowy na Jasną Górę, Gidli i Ogrodzieńca. To była podróż pełna wspaniałych przeżyć

OPRAC.:
Lech Klimek
Lech Klimek
Wyruszyli do Częstochowy na Jasną Górę, Gidli i Ogrodzieńca.
Wyruszyli do Częstochowy na Jasną Górę, Gidli i Ogrodzieńca. UM Biecz
Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Gminie Biecz powstał w ramach umowy grantowej zawartej przez Gminę Biecz z Fundacją Małopolska Izba Samorządowa, która w partnerstwie z Powiatem Gorlickim, Gminą Wielka Wieś i Miastem Rawa Mazowiecka realizuje innowacyjny projekt Lokalne Ośrodki Wiedzy i Edukacji na rzecz aktywizacji edukacyjnej osób dorosłych.

Głównym celem LOWE jest aktywizowanie dorosłych i społeczności lokalnych Gminy Biecz na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę do uczenia się przez całe życie.

Uczestnicy zajęć prowadzonych w ramach projektu wyruszyli do Częstochowy na Jasną Górę, Gidli i Ogrodzieńca.

Jeszcze przed świtem dotarli na Jasną Górę, by uczestniczyć w odsłonięciu Cudownego Obrazu o godzinie 6. Jasnogórska świątynia i klimat modlitwy zebranych tam licznie wiernych wyciszyły serca i nastroiły umysły do refleksji nad sensem obecności i trwania we wspólnocie szlachetnych, autentycznych, historycznie potwierdzonych wartości.

Po krótkiej przerwie śniadaniowej, grupa wyruszyła na Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Drodze krzyżowej przewodniczył ojciec Antoni, redemptorysta, misjonarz z Brazylii, który był uczestnikiem wycieczki. Ojciec Antoni Niemiec jest sekretarzem Krajowej Rady Misyjnej, sekretarzem Misji Kontynentalnej oraz doradcą Komisji Episkopatu ds. Misji i Współpracy między Kościołami. Oprócz tego kieruje działalnością Papieskiej Unii Misyjnej w Brazylii.

Kolejnym etapem podróżowania był przejazd do Gidli i zwiedzanie Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, poznania historii powstania Świątyni oraz cudownej figurki. Matka Boża w Gidlach nazywana jest uzdrowicielką chorych i lekarką ciała i duszy. Legenda związana z tym miejscem jest przedstawiona na obrazach znajdujących się w bazylice. W kronikach parafii zapisano wiele cudów nawróceń i uzdrowień. Matka Boża Gidelska to najmniejsza koronowana figurka.

Celem wyjazdu była edukacja, rekreacja i poznanie nowych miejsc. Takie było Podzamcze, gdzie uczestnicy udali się na obiad z deserem, by móc wspólnie pobyć ze sobą, odpocząć, porozmawiać. Następnie wraz z przewodnikiem wszyscy przeszli na Zamek Ogrodzieniec, gdzie zwiedzili imponujące ruiny budowli i zapoznali się z jej historią, ściśle związaną z naszą Ojczyzną. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne nie mogliśmy udać się na Górę Birów, gdzie znajduje się zrekonstruowany gród średniowieczny z przełomu XII i XIII wieku, ale przewodnik przedstawił historię grodu i opowiedział o życiu codziennym naszych przodków. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się w drogę powrotną do Biecza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto