Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Oficjalne otwarcie wyremontowanej biblioteki - perełki wśród książnic w kraju [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Zaczynamy się powoli przyzwyczajać, że z racji pandemii coś, co było gotowe, wykonane, zamknięte czasem kilka miesięcy temu, dopiero teraz może zostać otwarte z przytupem i wszelkimi okolicznościami towarzyszącymi. Tak właśnie stało się z biecką biblioteką, gdzie właśnie odbyło się formalne przecięcie wstęgi przed drzwiami wejściowymi.

Remont bieckiej książnicy to dowód, że gdy „ruszyć coś starego” można mieć w zasadzie sto procent pewności, że przybędzie kłopotów. Prace co rusz napotykały na niespodziewane okoliczności, które nie tylko generowały koszty, ale też mobilizowały do szukania techniczno-budowlanych rozwiązań. Najkrócej rzecz ujmując, stan budynku okazał się znacznie poważniejszy, niż pierwotnie sądzono. Tym bardziej więc radość i zadowolenie są teraz wielkie. Bo Mały Kraków ma bibliotekę, której znacznie większe placówki w wielkich miastach mogą jej po prostu pozazdrościć.

Teraz trochę liczb: całkowity koszt realizacji zadania (przebudowa i rozbudowa budynku biblioteki i urzędu) zamknął się w kwocie ponad 6,98 mln złotych! Modernizacja samej biblioteki pochłonęła ponad 4,2 mln złotych. Tutaj udało się zdobyć zewnętrzne dofinansowanie – prawie dwa miliony złotych!

- Wszyscy oczekiwaliśmy momentu końca prac dotyczących przebudowy i rozbudowy budynku biblioteki i urzędu. Efekt jest niesamowity. W końcu jest bezpiecznie i komfortowo. Wizualnie obiekt jest zachwycający, zwłaszcza biblioteka, w której udało się ocalić i wyeksponować piękne malowidła. Umiejętnie zaaranżowana przestrzeń oraz odpowiednie wyposażenie, uczyniły z dawnych nieciekawych wnętrz,  miejsce, w którym będziemy mogli realizować wiele ciekawych inicjatyw - podkreśla Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza.

Inicjatorzy przedsięwzięcia, czyli lokalny samorząd nie zapomnieli o historii miasteczka. W piwnicach stanęły gabloty, przygotowane zostały także ekspozycje opowiadające o przeszłości – społeczności Żydów związanych z Bieczem.

- W dobie rozwoju techniki, gdzie relacje międzyludzkie się rozluźniają, warto posiadać miejsce przyjazne człowiekowi, w którym można rozwijać i pogłębiać swoje pasje, zainteresowania oraz marzenia. To miejsce jest przyjazne również dla najmłodszych mieszkańców gminy Biecz i naszego powiatu, bo gdy teraz nie nauczymy ich obcowania z książką, w przyszłości nie będziemy mieli dorosłych czytelników - mówiła podczas uroczystości Starosta Maria Gubała. 

Warto tutaj przypomnieć, że nowa odsłona biblioteki to dzieło Karoliny Czech i Piotra Dybilasa z Biura Architektonicznego Czech Architektów. Jej najważniejszą cechą jest umiejętne połączenie historycznej tkanki miasta z estetyką i nowoczesnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto