Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Niezwykły pochówek szczątków sprzed wieków. Mały Kraków wciąż odkrywa przed nami swoje nieznane oblicze

Halina Gajda
Halina Gajda
Robotnicy trafili na szczątki podczas przebudowy ulicy Kolejowej
Robotnicy trafili na szczątki podczas przebudowy ulicy Kolejowej UG Biecz
Na czwartek 3 listopada w Bieczu zaplanowana została niezwykła uroczystość. Poprzedzi ją panel naukowy dotyczący wyników badań archeologicznych prowadzonych w Bieczu, przy ulicy 3 Maja. Przypomnijmy, że podczas robót z ziemi wydobyte zostały ludzkie szczątki. Zostaną złożone w krypcie kościoła świętej Anny.

Nikt nie spodziewał się, że gruntowna modernizacja bieckich ulic przyniesie taki efekt. Podczas prac, które prowadzone były przy ulicy Kolejowej, na głębokości około dwóch metrów, drogowcy natrafili na czaszkę. Później okazało się, że ziemia kryje znacznie więcej szczątków. Miejsce zostało zabezpieczone, na miejsce przyjechał nawet prokurator, ale na szczęście nie miał za wiele do roboty, bo znalezisko okazało się wiekowe. Zastąpili go archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pierwsze gorące wnioski

Już wtedy – był 2017 roku – zaczęły się pojawiać pierwsze domysły. Otóż archeolodzy zwrócili uwagę, że rozłożenie szczątków.

- Przypuszczalnie jest to skrajnia cmentarza znajdującego się przy dawnym, murowanym kościele św. Jakuba. W pierwej połowie  XVII wieku przez 15 lat pełnił on funkcję kościoła klasztornego ojców reformatów. Rozebrany został w ostatnich latach wieku XVIII – przywoływał wówczas Damian Nowak, jeden z członków ekipy archeologów, która pracowała na miejscu. - W 20-metrowym wykopie znajdowało się 15 szkieletów ludzkich, z których tylko jeden był w naturalnym układzie anatomicznym. Pozostałe naruszone zostały prawdopodobnie w czasie wcześniejszych prac ziemnych –  w 1885 roku, kiedy wzdłuż toru kopano rów melioracyjny oraz w latach 60. XX wieku, w czasie budowy kanalizacji – relacjonował.

Archeologiczna Kobylanka. O badaniach w tej miejscowości pisaliśmy TUTAJ

Miałoby to również swoje potwierdzenie w historii przytaczanej przez Witolda Fuska, autora książki ,,Biecz i dawna ziemia biecka na tle swych legend, bajek przesądów i zwyczajów”. Wedle publikacji, właśnie w tym miejscu istniał kościół św. Jakuba. Fusek podaje też informację, że był on ,,starszym niż miasto”.

W profilu wykopu odnaleziono również kilka zabytków archeologicznych: fragmenty łyżek i kafli piecowych wstępnie datowanych na wiek XVII. W najbliższy czwartek po panelu naukowym odprawiona zostanie msza święta, a po niej odnalezione doczesne szczątki zostaną złożone do krypty kościoła.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto