Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji, czyli LOWE zintegruje mieszkańców gminy wokół szkół. To w nich będą odbywać się zajęcia ośrodka

Lech Klimek
Lech Klimek
Głównym celem LOWE jest aktywizowanie dorosłych
Głównym celem LOWE jest aktywizowanie dorosłych Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W gminie Biecz już działa Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji, czyli LOWE. Jego powstanie było możliwe dzięki umowie granatowej zawartej z Fundacją Małopolska Izba Samorządowa, która w partnerstwie między innymi z Powiatem Gorlickim realizuje ten projekt. W Bieczu mają do wykorzystania 250 tysięcy złotych.

FLESZ - Milionowe kary za cudowną pościel i garnki

Głównym celem LOWE jest aktywizowanie dorosłych. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi o przedstawienie im takiej oferty, która sprawi, że zaczną śmielej poruszać się choćby po rynku pracy lub też zainwestują swój czas w rozwój osobisty, a tym samym przyczynią się do rozwoju i integracji społeczności lokalnej.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. bpa Marcina Kromera w Bieczu to baza projektu

- Ten projekt jest mi bardzo bliski – mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Jest on oparty o zasoby szkoły. Można wręcz powiedzieć, że jego idea to powrót do czasów, gdy placówki oświatowe zwłaszcza w środowisku wiejskim były właśnie takimi miejscami, wokół których skupiali się mieszkańcy. Ja, choć od lat związany jestem z samorządem nadal czuję się też pedagogiem - dodaje.
Ośrodki LOWE powstaną wszędzie tam, gdzie utworzy się grupa ludzi chętnych do wyjścia z domu, zainteresowanych swoim rozwojem i ofertą, jaką dla nich przygotowano. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne. Bazą programu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. bpa Marcina Kromera w Bieczu.

- Zajęcia będą trwać do października 2021 roku – stwierdza burmistrz. - Chcielibyśmy jednak, żeby ta forma wspierania aktywności mieszkańców mogła istnieć na terenie gminy również w latach następnych – podkreśla.

To, co najsilniej w tym przedsięwzięciu działa na wyobraźnie to różnorodność. Dla chętnych powstanie kilka klubów zainteresowań. Będą to kluby książki i mediateki, fotografii, muzyki, tańca, rękodzieła. Zaplanowano cykl spotkań i pogadanek prowadzonych przez pracowników naukowych wyższych uczelni czy choćby sędziów.
- Będą również szkolenia, w których czasie uczestnicy zdobędą nowe umiejętności przydatne choćby na rynku pracy – zaznacza burmistrz.
Będzie też sporo działań w obszarze kultury, uczestnicy mogą liczyć na udział w spektaklach teatralnych i koncertach.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto