Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Historyczna wystawa braci Czerwieni już wkrótce

Halina Gajda
Przygoda braci Czerwieni z historycznymi rekonstrukcjami trwa od niemal dziesięciu lat
Przygoda braci Czerwieni z historycznymi rekonstrukcjami trwa od niemal dziesięciu lat fot. Lech Klimek
Wiesław Czerwień, żołnierz rekonstruktor z 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego ma zegar z gumy, bo czasu musi mu starczyć i na pracę zawodową, i na przygotowania do setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Razem z bratem Igorem, mają zorganizować w Bieczu wystawę. Wedle ich zapowiedzi - będzie niezwykł

Bliźniacy - rekonstruktorzy mają rozłożyć swój obóz wokół bieckiego klasztoru. Jak pogoda będzie sprzyjała, w tamtejszym ogrodzie pochwalą się umiejętnościami cięcia szablą czy lancą. - Warunek jest jeden: dobra pogoda. Bo nie możemy przecież zdewastować łąki zakonnikom - mówi z uśmiechem Wiesław Czerwień.

Pokażą militaria od husarii do 1939 roku

Lista tego, co pokażą, jest długa: kuchnia i kuźnia polowa, wóz taborowy, karabiny maszynowe w siodłach jucznych, taczanka, działo Boforsa. Wszystko powstało w domowym zaciszu. - Głównie to na podstawie zdjęć - opowiada dalej.
Najwięcej kłopotów było ze wspomnianym działem. Jedno takie stoi w Muzeum Westerplatte.

- Dzwoniliśmy, prosiliśmy, tłumaczyliśmy, po co, i z jakiej przyczyny - nic nie wskóraliśmy - opowiada Igor Czerwień.
Rekonstruktorzy prosili o dostęp do ewentualnej dokumentacji. Chodziło im o to, by działo odwzorować najlepiej, jak tylko można. Niestety spotkali się z odmową, wyjaśniono im bowiem, że to tajemnica wojskowa. Nie zostało więc nich innego, jak poszukać zdjęć. Im więcej, tym lepiej. Każda fotografia była prześwietlona na wylot - czasem sztuką było dostrzec szczegóły.
- Podobnie było z innym sprzętem, który zaprezentujemy - jak nie było szans, by dotrzeć do planów, to wzorowaliśmy się na zdjęciach i dostępnych opisach - dodaje Wiesław Czerwień.

Z działem łączy się pewna ciekawostka. Otóż, mimo iż konstrukcja jest już bardzo zaawansowana wiekiem, w niektórych krajach broń ta nadal pozostaje w użyciu.

Niezwykli rekonstruktorzy z Korczyny planują pokazanie militariów od husarii aż po 1939 rok. Zadaniami się podzielili.
- Udało mi się pozyskać ciekawe czapki wojskowe, na przykład tak zwane maciejówki - chwali się Igor.
Mundurów raczej nie będzie można mierzyć, tak samo, jak strzelać z działa, ale przymierzyć się do karabinów jak najbardziej. Bracia założyli Stowarzyszenie Historyczne Jazdy Polskiej. To pomaga im w przygotowaniach.

Każdy szczegół jest istotny, zwłaszcza gdy chodzi o historię

Wystawę traktują naprawdę serio. Nie chodzi tylko o prawdę historyczną i szacunek do przeszłości. Udziału w grupie rekonstrukcyjnej nie traktują bynajmniej jak zabawy. W mundurze ważny jest każdy szczegół.

- Ułańska kurtka musi z kolei być tak skrojona, by sprzączka pasa mieściła się pomiędzy dwoma dolnymi guzikami. Karabinek powinien być założony przez lewe ramię, szerokość kołnierza też dowolna być nie może. - Szacunek dla munduru i przeszłości - podkreślają raz jeszcze.

Praca nad zrekonstruowanymi, czy to kuchnią, taczanką czy działem, trwała od lat. Po prostu, żeby móc jeździć na pokazy, czasem do szkoły na prelekcję dla dzieci, nie można iść tylko z kartką i referentem. Trzeba pokazać, pozwolić dotknąć.
- Będziemy się starali odpowiedzieć na wszystkie pytania, jeśli tylko oczywiście takie będą - zapowiadają.

Różne są sposoby świętow

ania
W Gorlicach świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie się radosnym happeningiem na Rynku, którego efektem będzie żywa, biało-czerwona flaga.

W kolejnym dniu mieszkańcy zgromadzą się przed bazyliką mniejszą, aby radosnym śpiewem świętować okrągłą rocznicę - czytamy w zapowiedzi.

Słowa pieśni patriotycznych wyświetlane będą na murach bazyliki, która jeszcze sto lat temu leżała w gruzach po Bitwie Gorlickiej. Wolontariusze będą wręczać wszystkim przybyłym kotyliony, które własnoręcznie wykonają uczniowie gorlickich szkół. Dzień zwieńczy mapping 3D na fasadzie kościoła, którego motywem przewodnim będzie Bitwa Gorlicka. Zebrane podczas warsztatów w szkołach i przekazane przez mieszkańców materiały o bohaterach lokalnej historii posłużą z kolei do przygotowania wystawy plenerowej i publikacji z audiobookiem z wywiadami historycznymi.

Autor: Bartosz Dybała

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Biecz. Historyczna wystawa braci Czerwieni już wkrótce - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto