Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecki Jarmark Kultury. Okazała inwestycja ma być hucznie otworzona na święto Piotra i Pawła, herbowych patronów Małego Krakowa

Halina Gajda
Halina Gajda
Biecki Jarmark Kultury zbliża się do finiszu prac. Zniknęły hałdy ziemi i większości materiałów budowlanych. Zarówno główny budynek ze sceną, jak i wiata handlowa są już gotowe, choć trzeba pamiętać, że nie możemy tam na razie wchodzić.

Mirosławowi Wędrychowiczowi, burmistrzowi Biecza marzy się, by wielkie oficjalne otwarcie tej potężnej jakby nie patrzeć inwestycji, odbyło się na święto Piotra i Pawła, herbowych patronów miasta. Wedle historycznej wiedzy, te kilka wieków temu, do miasta zjeżdżali kupcy z całego regionu.

- Zgodnie z planem, zadanie ma zakończyć się w marcu przyszłego roku – przywołuje burmistrz Wędrychowicz. - Sądzimy, że część budowlaną uda się zamknąć jeszcze w tym. Później zostanie wyposażanie poszczególnych pomieszczeń i tak zwana końcowa wykończeniówka – dodaje.

Lokalność i naturalność

Samorządowiec nie ukrywa zadowolenia, że zaczynają pojawiać się pierwsi zainteresowani prowadzeniem tam działalności. Zastrzega jednak, że na razie były to niezobowiązujące rozmowy, nie ma jeszcze podpisanych żadnych umów, aczkolwiek dobrze wróżą na przyszłość.

- Byłby by to branże związane z produkcją przetworów, bio-warzywami, serami, nabiałem – wylicza. - Czyli wszystko to, co chcielibyśmy, żeby było tutaj oferowane – dodaje.

W tej chwili gmina ogłasza kolejne przetargi na wyposażenie całego przedsięwzięcia, między innymi nagłośnienie, wyposażenie kuchni, sprzęt agd. Przypomnijmy, ma to być nie tylko miejsce handlu, ale też szeroko rozumianej kultury. Centralnym punktem głównego budynku będzie zadaszona scena z ruchomymi ścianami. Jarmark ma być także miejscem do prowadzenia warsztatów i pokazów.

Komunikacja i ekologia

Jarmarkowi ma służyć bliskość stacji kolejowej oraz węzła przesiadkowego, który jest wyposażony w 42 miejsca parkingowe, punkt postojowy dla rowerów na 12 miejsc, wiaty przystankowe. Jest też zajezdnia autobusowa. Do Jarmarku prowadzić będą drogi: ul. 3 Maja i ul. Kolejowa, które w 2017 r. przeszły  kompleksową modernizację. W przyszłości zaś, od strony północno-wschodniej zostanie przebudowana ul. Polna.

Projekt przewiduje też eko-pierwiastek - na dachu zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne o mocy 16,8 kW, które mają wytwarzać prądu na potrzeby głównego obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto