Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Basen w Sękowej, wieża widokowa na Łysuli. Miliony na inwestycje popłyną do naszych gmin górskich

Lech Klimek
Kolejne miliony złotych trafiają do gmin naszego powiatu
Kolejne miliony złotych trafiają do gmin naszego powiatu archiwum
Dokładnie w tym samym czasie, gdy w Warszawie odbywała się konferencja prasowa premiera, na której ogłaszano nowe obostrzenia związane z pandemią, w Gorlicach przed swoim biurem poselskim Barbara Bartuś przykazywała dobre wiadomości dla samorządów z powiatu gorlickiego. Znane są już wyniki podziału środków z tak zwanej tarczy górskiej, czyli rządowego wsparcia dla tych gmin, które zostały uznane za górskie.

Wcześniej na teren powiatu spłynęły już miliony złotych z dwóch naborów do Funduszu Inicjatyw Lokalnych zwanego tarcza dla samorządów.

- Z tarczy jeden zero dostaliśmy ponad 20 milionów, a fundusze trafiły do wszystkich gmin, dostał je też sam powiat – mówiła posłanka Barbara Bartuś.- Drugi nabór to jedynie cztery gminy, ale trafiło do nich ponad 10 milionów – mówiła Barbara Bartuś.

Nadal czekamy na rządowe rozstrzygnięcia trzeciego naboru z tego funduszu. Jak mówiła posłanka, wyniki mogą być znane w przyszłym tygodniu.
- Mam nadzieję, że będę miała dobre wieści dla wszystkich gmin naszego powiatu - podkreśliła Barbara Bartuś.

21 milionów z tarczy dla gmin powiatu gorlickiego

Teraz z tarczy górskiej trafi do nas ponad 21 milionów złotych. To środki, które będą mogły służyć odbudowie potencjału turystycznego osłabionego poprzez pandemię. Na terenie powiatu gorlickiego na fundusze z tej tarczy załapało się siedem gmin. Poza obszarem wsparcia pozostały gminy Bobowa, Moszczenica i Biecz.

Za kasę z tarczy będzie m.in. kryte lodowisko

Największym beneficjentem tarczy górskiej została stolica naszego powiatu, czyli Gorlice. Miejska kasa wzbogaci się o blisko siedem milionów złotych.

- To świetna wiadomość dla miasta i jego mieszkańców zwłaszcza tych, dla których sport jest istotną częścią życia – mówi Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Z tarczy dostaliśmy 6,8 miliona, z kasy miejskiej dokładamy do tego jeszcze niespełna 1,5 miliona i ruszą pracę przy miejskich obiektach sportowych - dodaje.

W ramach zadania zostanie wykonane nowe ogrodzenie zewnętrzne stadionu sportowego, zadaszenie obiektu wielofunkcyjnego, czyli lodowiska, które w okresie letnim pełni funkcje kortów tenisowych. Przebudowane i znacząco powiększone zostanie boisko sportowe znajdujące się pomiędzy stadionem i obiektem hotelowym.

Dla Gminy Gorlice prawie 4,5 mln zł

Gmina wiejska Gorlice dostanie 4 469 581 złotych i dzięki temu powstanie tam punkt widokowy, konkretnie wieża, z której rozpościerać się będzie wspaniały widok na Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie i Tatry.

- Wieża zostanie wybudowana na Łysuli w Dominikowicach – mówi Jan Przybylski, wójt gminy Gorlice. - Będzie jej towarzyszyć ścieżką pieszo-rowerową prowadzącą do punktu, parkingu wraz z wiatą odpoczynkową, stojakami na rowery oraz infrastrukturą komunalną służącą obsłudze punktu - dodaje.

Wójt zapowiada, że jeśli zostaną jakieś środki po zrealizowaniu inwestycji, to wszystko pójdzie na kolejny punkt widokowy zlokalizowany w Kwiatonowicach.

Ciepły basen w Sękowej za blisko 4 mln złotych

Dla gminy Sękowej środki z tarczy górskiej to możliwość, że powstanie basen, niezbyt wielki, z tarczy jest na to 3,8 miliona złotych.

- Powstanie niecka basenu ze strefami rekreacyjną, dziecięcą i pływacką. Obok będzie plaża trawiasta, boiska do gier, plac zabaw - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa..

Basen będzie sąsiadował z już istniejącą w Sękowej infrastrukturą sportową. Od wielu lat działa tam choćby boisko ze sztuczną nawierzchnią, Orlik.

Uście swoją tarczę wyda na remont parku wodnego

Basenem zajmą się też w gminie Uściu Gorlickie, mają tam sporo do zrobienia w Wysowej przy parku wodnym.

- Tak naprawdę to w tej chwili jeszcze trudno powiedzieć ile będzie kosztować wszystko, co musimy zrobić - podkreśla Zbigniew Ludwin, wójt gminy Uście Gorlickie. - Nadal nie mamy jeszcze kosztorysu wszystkich prac. Pieniądze z tarczy, te 1,6 miliona zł sprawią, że będziemy jednak o kolejny krok bliżej momentu, w którym park wodny w Wysowej znów będzie dostępny dla kuracjuszy i odwiedzających nasze uzdrowisko – dodaje.

Gminy Lipinki, Ropa i Łużna postawiły na infrastrukturę, która przyczyni się do podniesienia ich walorów turystycznych. To głównie rozbudowa sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Sporo wydadzą też na modernizacje oczyszczalni ścieków. Łącznie te trzy gminy będą miały do dyspozycji prawie 4,8 miliona złotych. Najwięcej, bo trochę ponad 2 miliony dostała gmina Łużna, Lipinki mają 1,5 miliona, a Ropa ma do zagospodarowania trochę ponad milion złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto