Barometr zawodów 2022 dla powiatu gorlickiego: mamy dziesięć branż, w których pracę można znaleźć od ręki. A gdzie są nadwyżki?

Halina Gajda
Halina Gajda
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach
Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach fot. pixabay.com, archiwum
Udostępnij:
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie opublikował Barometr Zawodów na 2022 rok. To zestawienie, które określa w jakich branżach czy zawodach jest największa szansa na zalezienie zatrudnienia, a kto powinien myśleć o zyskaniu nowych umiejętności. Opracowywany jest dla wszystkich powiatów i województw w kraju.

Dziesięć deficytowych branż - w tych zawodach praca niemal pewna

We wspomnianym zestawieniu poszczególne zawody są dzielone na trzy grupy – deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Pierwsza określa, która grupa pracowników jest najbardziej pożądana przez pracodawców. Druga precyzuje te specjalności, których liczba odpowiada potrzebom pracodawców. Trzecia zaś te, w których najtrudniej znaleźć zatrudnienie.

Barometr opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach. W Gorlickiem poza Powiatowym Urzędem Pracy, udział w opracowaniu Barometru miały Stowarzyszenie Centrum Szkolenia Zawodowego oraz Centrum Kształcenia Zawodowego.

W komenatrzu opracowania dla Gorlickiego czytamy między innymi: w 2022 roku sytuacja na rynku pracy w powiecie gorlickim będzie podobna do obecnej i prawdopodobne jest utrzymanie się stałego poziomu zapotrzebowania w większości zawodów.

Zawody deficytowe mogą pojawić się w ochronie zdrowia (lekarze, pielęgniarki), branży transportowej (kierowcy posiadający wyższe kategorie prawa jazdy, od których wymaga się pracy w delegacji), branży budowlanej (specjaliści z uprawnieniami - inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy) oraz branży mechanicznej i samochodowej (operatorzy CNC, diagności samochodowi). Dostrzegalny może być niedobór nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz psychologów i psychoterapeutów w związku ze wzrastającym zapotrzebowaniem na te specjalizacje oraz ich usługi

.

Tegoroczna edycja Barometru zawodów ponownie zalicza do zawodów deficytowych samodzielnych księgowych, od których wymaga się wysokich kwalifikacji zawodowych. Prognozy na rok 2022 roku przewidują wystąpienie zawodów nadwyżkowych. Pracodawcy na lokalnym rynku pracy nie powinni mieć problemów z zatrudnianiem ekonomistów, pracowników biurowych, a także osób do wykonywania prac prostych (pomoc kuchenna, pracownik fizyczny).

Nadwyżka poszukujących pracy według Barometru zawodów dla powiatu gorlickiego

  • Ekonomiści
  • Pomoce kuchenne
  • Pracownicy administracyjni i biurowi
  • Pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie