Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aura nie rozpieszcza morsów. Jest ciepło, oczywiście jak na zimę. To jednak nie odstrasza pasjonatów zimowych kąpieli

Lech Klimek
Lech Klimek
Warunki dla morsów są niesprzyjające, jest zdecydowanie za ciepło jak dla nich
Warunki dla morsów są niesprzyjające, jest zdecydowanie za ciepło jak dla nich Lech Klimek
Żadna pogoda im nie straszna, choć taka jak teraz trochę im jednak nie w smak. Jest dla nich zdecydowanie za ciepło. Mowa oczywiście o morsach, czyli miłośnikach zimowego pluskania się w wodzie. W niedzielny poranek radości z zimowych kąpieli zażywało kilkanaście osób.

Gorlickie morsy spotykają się w każda niedzielę. Ich aktualna miejscówka to "buniorek" na Sękówce z dojazdem ulicą Dolną.

Co tak naprawdę daje morsowanie

Coraz większe zainteresowanie zimowymi kąpielami nie powinno dziwić, niewiele jest aktywności przynoszących organizmowi więcej korzyści. Kontakt z bardzo niską temperaturą jest jednym z silniejszych środków przeciwbólowych. Morsowanie może pomóc w zredukowaniu bólu na czas nawet 24 godzin od zażytej kąpieli. Dzięki temu może być pomocne przy problemach ze stawami i bólach mięśni.

Morsy mogą być bardziej odporne na różnego rodzaju stres, a wszystko dzięki regularnemu narażaniu się na stres termiczny. Ponadto zimne kąpiele pomagają w chudnięciu i pozbyciu się cellulitu.

Morsowanie jest dla wszystkich, nie obowiązują tu żadne ograniczenia wiekowe. Jedynym przeciwwskazaniem mogą być problemy zdrowotne, wśród których często wymieniane są choroby serca. W razie wątpliwości, przed wejściem do lodowatej wody, warto skonsultować swój pomysł z lekarzem.

Rozgrzewka, jest bardzo ważna

Nie wystarczy rozgrzać się gorącą herbatą czy kawą. A już na pewno nie alkoholem. Przed morsowaniem organizm należy rozgrzać za pomocą różnych ćwiczeń. Może to być np. gimnastyka, czy bieganie, które jest najbardziej naturalną formą ruchu.

Do morsowania nie potrzebujemy wielu rzeczy. Niektórym wystarczą jedynie kąpielówki czy w przypadku kobiet strój kąpielowy. Wielu morsów jednak używa butów neoprenowych, które chronią stopy przed zimnem czy skaleczeniem się ostrym lodem. Koszt takich butów to około 90-100 zł. Niektórzy zamiast nich używają zwykłych butów do kąpieli, czy nawet starych adidasów. Chodzi o to, aby częściowo chociaż odizolować stopy od zimnego podłoża (od stóp bowiem najszybciej marzniemy).

Jeśli ktoś zamierza zanurzać również całe ręce, może także zaopatrzyć się w rękawice neoprenowe. Palce bowiem, podobnie jak i stopy, są bardzo wrażliwe na zimno i zanurzenie ich w lodowatej wodzie może być bardzo nieprzyjemne a nawet bolesne.

Morsowe akcesoria, co powinniśmy zabrać ze sobą

Powziąwszy decyzję o rozpoczęciu morsowej przygody zaopatrz się w akcesoria niezbędne do odbycia zimowej kąpieli. Nad wodą przydadzą ci się:

  • Ręcznik – najlepiej duży kąpielowy; oprócz szybkiego wysuszenia ciała jest pomocny przy osłonięciu się podczas przebierania.
  • Szlafrok – przydatny do sprawnego przebrania się (co podkreślają szczególnie foczki) i kilkuminutowego paradowania po wyjściu z wody zanim nie założysz na dobre docelowych ciuszków.
  • Klapki – chronią stopy przed niespodziankami jakie kryje dno (butelki, puszki etc.), ułatwiają sprawne wejście i wyjście z wody nawet w przypadku kamienistego dna, zapobiegają skaleczeniom o lód oraz nadmiernemu wychłodzeniu stóp na śniegu i lodzie (stopy są narażone na największe wychłodzenie); klapki powinny być wykonane z materiału, który w razie zsunięcia się rzeczonego akcesorium ze stopy będzie unosił się na powierzchni wody.
  • Strój kąpielowy – ten sam, którego używasz na plaży czy na basenie.
  • Ciepłe i luźne ubranie – ważne aby było luźne, gdyż ułatwia to nałożenie go na usztywnione, zimne i lekko wilgotne ciało. Pamiętaj, że po kąpieli twoje dłonie przez jakiś czas nie są tak precyzyjne jak zwykle.
  • Ciepłe, luźne skarpety i buty – oprócz dłoni szczególnie podatne na wychłodzenie są stopy. Są nadto, ze zrozumiałych względów, nieco wilgotne. Luźne skarpety i buty pozwolą szybko i sprawnie zadbać o komfort termiczny twoich stóp.
  • Czapka i rękawiczki – zabezpieczenie głowy przed utratą nadmiaru ciepła zwłaszcza w początkach morsowania jest bardzo ważne, a ogrzane i sprawne dłonie są szczególnie przydatne podczas ubierania się. Czapeczka i rękawiczki mogą być standardowe tj. wykonane z wełny, polaru etc. Ci, którzy rozsmakują się w morsowaniu mogą pomyśleć o czymś zapewniającym większy komfort termiczny.
  • Karimatę lub coś co będzie spełniać jaj funkcję – zapewnia komfort termiczny stóp przed i po kąpieli. Pozwala nadto na zgromadzenie i należyte zabezpieczenie swoich rzeczy na czas kąpieli. Jeśli pada deszcz lub śnieg przyda się również zabezpieczająca odzienie folia lub nieprzemakalna torba.
  • Termos z ciepłą herbatą – przydatny zwłaszcza w początkowej fazie morsowania, kiedy i „uczysz się” swojego organizmu i poznajesz jego reakcje.
  • Akcesoria do wykucia przerębla (jeśli zdani jesteśmy tylko na siebie i akurat akwen jest zalodzony). Sprawdzają się: siekiera, kilof, łom. Kluby morsów korzystają zwykle z pił spalinowych (oczywiście wtedy, gdy lód jest dostatecznie gruby).
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto