Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 mln złotych dla gmin powiatu gorlickiego. Tarcza dla samorządów tuż przed pierwszą turą wyborów

Lech Klimek
Lech Klimek
Tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich samorządy naszego powiatu dostały zastrzyk pieniędzy - blisko 20 mln złotych. Tymczasem na razie jest on teoretyczny, ale ma się przekuć w rzeczywistość w ciągu najbliższych miesięcy.

FLESZ - Zasiłki dla bezrobotnych będą wyższe

od 16 lat

W Starostwie Powiatowym przedstawiciele samorządów powiatu gorlickiego otrzymali z rąk Barbary Bartuś, poseł na Sejm RP symboliczne czeki, z przeznaczeniem na realizację inwestycji lokalnych, takich jak szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej. Te pieniądze to Fundusz Inwestycji Samorządowych. Ma on odegrać rolę tarczy dla samorządów.
- Podobnie jak przedsiębiorcy czy bezrobotni, wiele samorządów, poprosiło rząd o wsparcie – mówiła Barbara Bartuś.- Rząd premiera Morawickiego analizując aktualną sytuację samorządów, podjął decyzję, aby wesprzeć je poprzez przekazanie im środków finansowych na inwestycje. Pamiętam jako samorządowiec, że w sytuacjach kryzysowych, aby zaoszczędzić, tnie się środki z inwestycji. A to źle wpływa na gospodarkę i hamuje rozwój. Rząd więc przekazał dla samorządów łącznie 6 miliardów złotych. 5 miliardów dla gmin, miliard dla powiatów - dodała.
Samorządy otrzymają wsparcie bardzo konkretną sumą pieniędzy, która została obliczona na podstawie szczegółowych danych jednostki samorządowej. Wzięto pod uwagę ilość i wartość inwestycji, dochody czy majątek samorządów. Na podstawie tych składników ustalono określone limity dla gmin i powiatów. Pieniądze te będą przekazywane tylko na lokalne zadania inwestycyjne. Jednak, aby otrzymać te środki pieniężne, samorządy muszą się bezwzględnie o nie zwrócić w formie wniosku.
- Powiat i każda gmina będzie mogła między 1 a 15 sierpnia zwrócić się z wnioskiem do wojewody o przyznanie środków w ramach ustalonego dla niej limitu na zadania inwestycyjne – podkreślała szczegóły procedury posłanka Bartuś.- Pieniądze mają trafić do samorządowców już we wrześniu. Zadania, na które można przeznaczyć to wsparcie rządu, będzie można realizować nie tylko w tym roku, ale także i w przyszłym roku. To pomoc finansowa nie tylko na nowe zadania, ale i także na te, które są w trakcie realizacji oraz także jako wkład własny w zadaniach realizowanych ze środków funduszy europejskich - zaznaczyła.
Samorządy mogą w ramach tej tarczy liczyć na kwoty od 500 tysięcy do 93 milionów. Niestety nasze nie miały szans, by zbliżyć się do tego górnego limitu.
Do gminy Moszczenica ma szansę trafić 1,4 miliona złotych.

- To są zupełnie niepodziewane środki nieujęte nawet w najśmielszych planach budżetowych – mówi Jerzy Wałęga, wójt gminy Moszczenica, nie kryjąc zadowolenia. - Mam oczywiście już swój własny katalog ewentualnych planów, na co je wydać. Jednak będziemy każdą złotówkę oglądać z każdej strony i wydamy je po konsultacjach - dodaje.

Wójt ma nadzieję, że warunki epidemiologiczne pozwolą na zorganizowanie zebrań wiejskich, które pomogłyby w opracowaniu planów wydawania niespodziewanego zastrzyku gotówki.
- Jeśli nie będzie takich możliwości, to będę musiał ograniczyć te konsultacje do radnych i do członków rad sołeckich – zaznacza.
W głowie wójta jest plan, by nowe środki przeznaczyć głównie na drogi i parkingi. Jak podkreśla, zwłaszcza w Staszkówce potrzebny jest pilnie parking w centrum wsi.
- W tej chwili jeszcze nie znamy dokładnego katalogu możliwych wydatków - dopowiada. - Gdyby była taka możliwość, to wydałbym cześć pieniędzy na zakup samochodu dla OSP w Staszkówce, to jednak może się okazać niemożliwe - kończy.
Z największej kwoty cieszyć się może miasto Gorlice. Na symbolicznym czeku przekazanym przez posłankę burmistrzowi Kukli dumnie widniała kwota 5,5 miliona złotych. Na drugim biegunie znalazła się gmina Uście Gorlickie. Zbigniew Ludwin, wójt gminy, odebrał czek na 958 tysięcy złotych.
- Mam znacznie większe potrzeby, ale cieszy mnie każda dodatkowa złotówka - zaznaczył.
Gminy Biecz, Bobowa i Sękowa mogą się cieszyć, bo mają obietnicę na ponad 2 miliony zł każda. Niewiele mniej, bo 1,9 miliona może trafić do gminy Gorlice. Gminę Łużna zasili 1,2 miliona zł.
- Wziąłbym każdą kwotę – mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy. - Cieszy mnie jednak i to. Nie mam większych dylematów, na co wydać te środki. Będzie na wkład własny przy kanalizacji w Łużnej. To dla nas priorytet. Jej brak tak naprawdę uniemożliwia mi staranie się o wodociągi, które też są nam niezbędne, jeśli chcemy zatrzymać wyludnianie się gminy – kończy.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto