Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 lat Zespołu Tanecznego Explosion. Klucz do sukcesu to oddanie pasji

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Huczne 10-lecie ZT Explosion
Huczne 10-lecie ZT Explosion Maciej Zwierz
Rozmawiamy z Katarzyną Święs-Siutą, tancerką i właścicielką Studia Tańca „Destino” w Ropie. Wraz ze swoimi tancerkami i tancerzami wspólnie odnoszą sukcesy w całej Polsce.

Na wstępie szczere gratulacje z okazji 10-lecia działalności Zespołu Tanecznego „Explosion”. Promujecie Ropę i powiat gorlicki w całej Polsce. Dodajmy, że z sukcesami.
A dziękuję. To prawda, wkładamy dużo pracy i serca w to, co robimy. Zależy nam na tym, by godnie i dumnie reprezentować nasz region.

Najpierw były osiągnięcia na szczeblu powiatowym, z czasem przyszły też te ogólnopolskie laury. Jak Wy to robicie?
Naszą przygodę z tańcem rozpoczęłyśmy od lokalnych pokazów i konkursów, jednak nie ukrywamy, iż prezentowanie się podczas wydarzeń o szczeblu ogólnopolskim od zawsze było naszym celem i marzeniem. Dziś dzięki wytrwałości oraz ogromowi ciężkiej pracy możemy z dumą mówić, że udało nam się spełnić to marzenie. Dodam, że to jeszcze nie koniec, bo my kochamy to, co robimy i pragniemy stale się rozwijać, aby móc kiedyś wystąpić na arenie międzynarodowej.

Czerwcowy jubileusz 10-lecia zespołu „Explosion” odbył się na hali sportowej w Ropie. Trzeba przyznać, że były rozmach i sukces. Hala pękała w szwach, prowadziliście transmisję na żywo w internecie, zaprezentowało się wiele grup, oklaskom nie było końca.
Tak, to prawda. Bardzo cieszymy się, że przyszło aż tyle osób. To było dla nas niezwykle ważne wydarzenie. Jesteśmy dumni, że wszystko się udało, a uroczystość 10-lecia „Explosion” możemy nazywać sukcesem.

Co daje Wam taniec? Czy to również szansa dla ropskiej młodzieży na wyrwanie się w świat, zobaczenie czegoś nowego?
Taniec jest dla nas bardzo ważny, gdyż pozwala nam wyrażać emocje, pokonywać własne słabości i przekraczać nasze osobiste granice. Dzięki niemu nieustannie się rozwijamy, poprawiamy swoją kondycję fizyczną i swoją pamięć.

I tak, jest to ogromna szansa dla dzieci i młodzieży, aby zobaczyć świat z trochę innej strony, poznać nowych ludzi i dowiedzieć się, jak to jest być tancerzem. Oczywiście nie wszyscy w przyszłości zostaną profesjonalnymi tancerzami, ale to co zobaczą i czego się nauczą teraz, jest ich i zostanie im to na całe życie.

Powiedz nam jak to się właściwie zaczęło? Mam na myśli „Explosion” oraz choćby „Destino” czy „Destiniaczki”.
Grupa „Explosion” powstała 2009 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ropie. Z roku na rok zespół się rozrastał i coraz bardziej rozwijał swoje umiejętności. Na początku prezentowaliśmy się na małych imprezach, potem odnosiliśmy sukcesy na przeglądach tanecznych a obecnie reprezentujemy Gminę Ropa na Krajowych Mistrzostwach IDO w Tańcach Par i Synchro Dance. Kolejnym sukcesem było utworzenie „Studia Tańca Destino”, miejsca dzięki któremu dzieci i młodzież z Ropy może rozwijać się i spełniać swoje marzenia. Obecnie prócz „Explosion” mamy młodsze zespoły: „Destiniaczki”, „Destiniaki” i „Destino”. Wszystkie grupy rozwijają się z zakresu tańca jazzowego, modern jazzu, tańców karaibskich, akrobatyki i klasyki.

Czy działając w średniej wielkości miejscowości jest trudniej niż w mieście?
Niestety tak. Zainteresowanie tańcem jest dość spore, ale tancerze i rodzice często zapominają, że kluczem do sukcesu jest systematyczność, dyscyplina, oddanie się pasji. Często jako instruktorzy prócz nauki tańca musimy uświadamiać, jak ważne są treningi, kostiumy dla tancerzy, wyjazdy na konkursy i wiele innych rzeczy. Niestety nasze okolice są słabo rozwinięte tanecznie i brakuje wykwalifikowanych instruktorów tańca. Na kilka lat wyjechałam do Krosna a potem do Kielc, żeby się rozwijać. Zdobyłam wiele umiejętności, zobaczyłam jak działają szkoły, formacje taneczne na najwyższym poziomie. Wiem jak to powinno wyglądać i krok po kroku staram się przenieś to wszystko na nasze tereny. Nasza młodzież może rozwijać się na takim samym poziomie, jak ta z dużych miast i to jest naszym celem.

Jesteś instruktorem tańca, ale również tancerką z sukcesami. „Tancerka zawodowa w Szkole Mistrzów Świata i Polski – Candela Kielce” – to brzmi dumnie. Jak znajdujesz na to wszystko czas?
Tak jak wcześniej wspomniałam, kluczem do sukcesu jest oddanie się pasji. Od gimnazjum marzyłam o byciu tancerką. Z początku byłam samoukiem, natomiast po zakończeniu szkoły średniej wyjechałam do Krosna, potem do Kielc i rozpoczęłam ciężką a jednocześnie przyjemną pracę nad swoim rozwojem tanecznym. Sześć lat niesamowitej przygody tancerki z małej miejscowości. Moi znajomi, trenerzy, sędziowie pytali gdzie ta Ropa (śmiech). Po sześciu latach musiałam zdecydować czy zostać w Kielcach i rozpocząć pracę jako instruktor tańca i nadal realizować się jako tancerka albo wrócić do Ropy i dać dzieciakom szansę na rozwój. Postanowiłam wrócić i podzielić się szczęściem jakie daje mi taniec.

Mistrzostwo Polski w kategorii Synchro Dance, dwukrotne Wicemistrzostwo w Latin Show Formation oraz Mistrzostwo Europy w kategorii Latin Show Duo. Jesteś także finalistką Mistrzostw Polski i świata w kategoriach solowych. Sporo tych sukcesów. Co jest ważniejsze: talent czy ciężka praca? A może jeszcze coś innego?
Talent jest dużym atutem, ale to ciężka praca zaprowadzi nas do sukcesu. Sam talent może zagwarantować nam, że będziemy w czymś po prostu dobrzy, jednak jeśli chcemy dźwignąć swoje umiejętności w danej dziedzinie na poziom mistrzowski, to musimy długo i intensywnie pracować. Największy sukces jest wtedy, gdy tancerz pokocha taniec.

Będąc tancerzem trzeba też zapewne pamiętać o odpowiednio dobranej diecie.
Zgadza się. To trzy podstawowe składniki pożywienia: białka, tłuszcze i węglowodany. Białko jest bardzo ważne dla osób uprawiających wysiłek fizyczny. Oczywiście należy zrównoważyć porcje. Zawsze proponuję jeść mniejsze porcje pięć razy dziennie i pić dużo wody. Polecam koktajle warzywno-owocowe, które dają dużo energii. Oczywiście tancerze tez mają swoje chwile słabości i lubimy osłodzić sobie życie (śmiech).

Co zrobić, by stać się częścią „Z.T. Explosion”, „Destino”, „Destiniaczek”?
Należy do nas zadzwonić bądź przyjść osobiście do Studia Tańca Destino w Ropie, by zapisać się do nowych grup tanecznych i od września rozpocząć magiczną przygodę z tańcem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 lat Zespołu Tanecznego Explosion. Klucz do sukcesu to oddanie pasji - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto