Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejsy wycieczkowe Wisłą z Oświęcimia do Krakowa. Nowa atrakcja turystyczna. Takich widoków nie ogląda się codziennie. Zobaczcie zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rejsy wycieczkowe Wisłą z Oświęcimia do Krakowa są okazją do zobaczenia niecodziennych widoków
Rejsy wycieczkowe Wisłą z Oświęcimia do Krakowa są okazją do zobaczenia niecodziennych widoków Bogusław Kwiecień
To może być nowy hit turystyczny w regionie. Mowa o rejsach wycieczkowych po Wiśle z Dworów pod Oświęcimiem. Jest kilka możliwości, w tym do Krakowa lub Tyńca i z powrotem. Podróż jest okazją do zobaczenia niecodziennych widoków Wawelu czy klasztoru w Tyńcu z perspektywy rzeki i przeżyć chociażby śluzowanie w Borku Szlacheckim na śluzie o najwyższym spadzie w Polsce. Przejdźcie do galerii i zobaczcie zdjęcia

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rejsy po Wiśle z Dworów Drugich k. Oświęcimia

Niezwykła podróż łodzią motorową "Nadzieja", która może zabrać na pokład 11 osób, zaczyna się z przystani im. rotmistrza Witolda Pileckiego w rejonie stopnia wodnego Dwory k. Oświęcimia.

- Chcę w ten sposób nawiązać do tradycji żeglugi na tym odcinku Wisły - mówi przedsiębiorca Krzysztof Adamski, inicjator rejsów.

Statki wycieczkowe pływające Wisłą Oświęcimia w dół rzeki rzeczywiście nie są czymś nowym. Takie rejsy odbywały się przed drugą wojną światową. Biuro Towarzystwa Żegluga Polska SA. organizowała rejsy statkiem wycieczkowym „Stanisław” z Oświęcimia do Sandomierza.

W dawnych kronikach można znaleźć zapiski o rejsach statkami z Oświęcimia nawet do Gdańska, na które stać było jednak nielicznych. Wisłą z Oświęcimia do Krakowa i dalej do Sandomierza pływał również statek pasażersko-handlowy „Światowid” należący do wspomnianego już Towarzystwa Żegluga Polska. Ciekawostką jest fakt, że jego rodzicami chrzestnymi byli prezydent RP Stanisław Wojciechowski i pisarka Maria Dąbrowska.

Szlak wodny z Oświęcimia do Krakowa ma ponad 80 km

Cały szlak wodny od stopnia wodnego Dwory liczy ponad 80 km. I już na początek jest pierwsza śluza Dwory Drugie. Tutaj różnica poziomów wynosi 4 metry. Śluza robi wrażenie swoją wielkością. Po przepłynięciu blisko 9-kilometrowego kanału wypływa się na Wisłę. Królowa polskich rzek z tej perspektywy robi wrażenie. Widać bogactwo i walory przyrody terenów nadbrzeżnych Wisły, w tym siwe czaple czy ślepowrony.

Ten etap rejsu kończy się na śluzie w Smolicach. Potem mija się przeprawę w Mętkowie, Kanał Łączański i wspomnianą śluzę w Borku Szlacheckim. Niezwykły jest widok Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Potem jeszcze śluzowanie na stopniu Kościuszki i za chwilę można podziwiać piękną panoramę Wawelu.

Zator to turystyczno-rozrywkowa perła Małopolski zachodniej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto