Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego wokół cmentarza nr 91. Miasto chce mieć uporządkowany stan prawny terenu

Halina Gajda
Halina Gajda
Cmentarz wojenny nr 91 na Wzgórzu Korczak każdego roku jest miejscem ekumenicznej modlitwy za wszystkich poległych w bitwie gorlickiej. Spotykają się tutaj przedstawiciele lokalnego samorządu, posłowie, reprezentacje szkół i instytucji państwowych
Cmentarz wojenny nr 91 na Wzgórzu Korczak każdego roku jest miejscem ekumenicznej modlitwy za wszystkich poległych w bitwie gorlickiej. Spotykają się tutaj przedstawiciele lokalnego samorządu, posłowie, reprezentacje szkół i instytucji państwowych Remigiusz Szurek/Polska Press
Rada Miasta w Gorlicach zdecydowała o zmianie w planie zagospodarowania przestrzennego terenów w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza nr 91. Chodzi o dwie działki o sumarycznej powierzchni nieco ponad 1,20 hektara. Do tej pory przewidziana na nich była działalność rolnicza. Po zmianie zaś będą mogły być zagospodarowane na potrzeby usług i turystyki.

Zmiana nie wzięła się znikąd. Jest niejako konsekwencją planów, na razie czysto teoretycznych, dotyczących budowy muzeum I wojny światowej. Taka koncepcja przewija się od co najmniej lat dziewięćdziesiątych minionego wieku.

Jednym z ówczesnych orędowników powstania takiej placówki był nieżyjący już niestety dr n med. Franciszek Rachel. Po wielokroć przywoływał:
„Koncepcje panoramy Bitwy Gorlickiej pojawiły się w trakcie prac komitetu upamiętnienia Bitwy Gorlickiej w 1994 roku. Pierwszymi eksponatami w tymże muzeum miały być dwie repliki austriackiego moździerza nazywanego Chuda Emma kalibru 307 milimetrów. W trudnym okresie transformacji ustrojowej i kryzysu finansowego wszelkie starania w tej kwestii skończyły się na deklaracjach”.

W maju 2021 roku na stronie internetowej UM w Gorlicach pojawił się taki, bardzo uproszczony i roboczy rysunek, przedstawiający wizję, jak mogłoby wyglądać muzeum I wojny przy cmentarzu nr 91 na Wzgórzu KorczakUM Gorlice

Majówkowa prezentacja

Po latach niejakiego uśpienia wróciła przed rokiem, gdy w majowy długi weekend, na internatowej stronie miasta pojawiał się rysunek w bardzo uproszczony sposób prezentował jakby owe muzeum miało wyglądać.

- Wśród licznych muzeów poświęconych II wojnie światowej, pierwszowojenna historia nie doczekała się jeszcze godnego miejsca pamięci. Takiego obiektu w Polsce po prostu nie ma. Gorlice stanowią ważny, wyjątkowy punkt na mapie bitewnej I wojny światowej. Nie ma lepszej lokalizacji na muzeum, niż miejsce, w którym stoczyła się największa bitwa frontu wschodniego – podkreślał wtedy Rafał Kukla, burmistrz miasta.

Później ponownie temat nieco ucichł. Aż do wczoraj (17 lipca), gdy podczas zwołanej w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miasta, zapadła decyzja o wspomnianym na początku przekształceniu.

- Chcemy być przygotowani, gdyby pojawiły się możliwości pozyskania pieniędzy na takie przedsięwzięcie – argumentował z kolei Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza miasta.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto