MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Dębicą odbyły się wojewódzkie dożynki. Za plony dziękowali m.in. samorządowcy i gospodynie z Jasielszczyzny [ZDJĘCIA]

Jakub Hap
Jakub Hap
Facebook - Bogdan Rzońca / powiat.jaslo.pl
W Zawadzie koło Dębicy ostatnia niedziela upłynęła pod znakiem dużej plenerowej imprezy - jubileuszowych XX Dożynek Wojewódzkich. Obchody święta plonów połączone były z uroczystościami z okazji 100-lecia koronacji obrazu Matki Bożej w miejscowym sanktuarium. W wydarzeniu, które przyciągnęło tłumy nie zabrakło przedstawicieli powiatu jasielskiego.

Jak podaje starostwo, powiat jasielski reprezentowali w Zawadzie Grzegorz Pers, członek Zarządu Powiatu Jasielskiego, Józef Rosół, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jasielskiego, Henryk Strzelec, przewodniczący Rady Gminy Nowy Żmigród, delegacja Kół Gospodyń Wiejskich z Nienaszowa oraz przedstawiciele gminy Kołaczyce - m.in. dyrektor miejscowego Gminnego Ośrodka Kultury Ewa Piekarska i kosynierzy z Bieździedzy.

"Uroczysta Msza święta, która jest integralną częścią każdego Święta Plonów została odprawiona pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Seniora Kardynała Stanisława Dziwisza oraz Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża. W swoim kazaniu skierowanym do wiernych zgromadzonych na mszy polowej przed Kościołem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kardynał Stanisław Dziwisz mówił o szczególnej roli sanktuariów maryjnych, gdzie Matka Najświętsza spotyka się ze swoimi wiernymi. Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz grup wieńcowych przed ołtarzem i błogosławieństwo wieńców" - czytamy na stronie powiatjaslo.pl.

Podaje ona też, że w uroczystościach udział wzięło kilka tysięcy osób, m.in. marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca, minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i marszałek Sejmiku Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Na stronie starostwa przedstawiona została także historia cudownego obrazu, który od lat przyciąga wiernych do sanktuarium w Zawadzie.

"Wizerunek Najświętszej Maryi Panny czczony jest w Zawadzie od ponad 400 lat. W XVI wieku malowidło było własnością rodową zasłużonej dla tych ziem rodziny Ligęzów, którzy otaczali go szczególną czcią. Wieść o cudownym obrazie w pałacu Ligęzów rozeszła się szybko po okolicy, aby go udostępnić szerokim rzeszom czcicieli, przeniesiono go z pałacu do kaplicy wybudowanej pod koniec XVI wieku. Od tamtej pory kult Matki Bożej z Zawady szerzył się i rozwijał. Przez stulecia Jej wizerunek otaczany był czcią wiernych. Przybywali licznie pielgrzymi, by dziękować za otrzymane łaski i wypraszać kolejne. Świadectwa i dowody żywego kultu liczą sobie ponad cztery stulecia. Przed stu laty papież Pius X polecił ukoronować obraz Bożej Rodzicielki, jako świadectwo żywej wiary, czci i cudów jakich doświadczali wierni przez wieki" - czytamy.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto