Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięć o bohaterskiej nauczycielce Urszuli Gruszczyńskiej-Hermachowej będzie trwała. Na dawnej szkole odsłonięta została pamiątkowa tablica

OPRAC.:
Halina Gajda
Halina Gajda
Oficjalnego odsłonięcia dokonali burmistrz Rafał Kukla oraz Halina Zajdel, która od 1988 roku pełniła funkcję Wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 2, aż do momentu zamknięcia placówki
Oficjalnego odsłonięcia dokonali burmistrz Rafał Kukla oraz Halina Zajdel, która od 1988 roku pełniła funkcję Wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 2, aż do momentu zamknięcia placówki Lech Klimek
To był dzień wspomnień. Nie tylko dla tych, którzy niegdyś do gorlickiej Dwójki chodzili, ale też dla wszystkich, dla których ważna jest historia rodzinnego miasta.

Choć dzisiaj budynek w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza i Placu Kościelnego kojarzymy głównie z urzędnikami, którzy tam pracują, to jego historia związana jest przede wszystkim z działalnością edukacyjną. W latach 1892-1948 funkcjonowała tu Szkoła Żeńska, później Seminarium Nauczycielskie, a w latach 1948-2004, miejska szkoła nr 2, która od 1970 roku nosiła imię Urszuli Gruszczyńskiej-Hermachowej. Decyzją władz miasta szkoła, w 2004 roku, gorlicka Dwójka została rozwiązana. Tradycje szkoły kontynuowało Gimnazjum Nr 1, które w 2008 roku zostało przeniesione do budynku przy ul. Pięknej.

W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci patronki szkoły Urszuli Gruszczyńskiej-Hermachowej na budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 2 odsłonięta została pamiątkowa tablica. O patronce wiemy niewiele, pewne jest natomiast, że jej życie było przepełnione zaangażowaniem w sprawy lokalnej Ojczyzny.

Wiadomo, że urodziła się w w 1907 roku. Jej pasją było harcerstwo, ale również turystyka, przyroda, ogrodnictwo, ale także sztuka – grała na skrzypcach i uwielbiała poezję Juliusza Słowackiego. Naukę rozpoczęła w czasach, gdy jeszcze Gorlice należały do Austro-Węgier. Została uczennicą Szkoły Żeńskiej im. Wincentego Pola, czyli późniejszej „Dwójki”. Pośród jej nauczycieli był ks. Bronisław Świeykowski. Pracowała jako nauczycielka.  Po wybuchu II wojny światowej wraz z druhną Marią Rydarowską i druhem Edmundem Chrząścikiem organizowała w Gorlicach Konspiracyjne Harcerstwo. Pracowała również w Polskim Czerwonym Krzyżu. Była komendantką Wojskowej Służby Kobiet na obwód Gorlice. Nosiła pseudonim „Irena”.

W lipcu 1943 r. we własnym domu, w obecności ojca, została aresztowana i umieszczona w gorlickiej siedzibie gestapo – „Sklarczykówce”, gdzie była katowana ze szczególnym bestialstwem. Wielokrotnie przesłuchiwana, torturowana, ale – pomimo tego – nieugięta. Po 22 lipca 1943 r. wszelki ślad po niej zaginął. Prawdopodobnie została rozstrzelana w Gliniku, a ciało wyrzucono do jednego z nieczynnych już szybów naftowych.

Oficjalnego odsłonięcia dokonali burmistrz Rafał Kukla oraz Halina Zajdel, która od 1988 roku pełniła funkcję Wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 2, aż do momentu zamknięcia placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto