Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na placu kościelnym bazyliki trwają ostatnie przygotowania do montażu figury Maryi Niepokalanej, patronki Gorlic. Figura ma trzy metry

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Pół roku temu przy gorlickiej bazylice mniejszej rozpoczęły się prace związane z posadowieniem figury Maryi Niepokalanej. Projekt zakładał, że figura stanie w miejscu fragmentu ogrodzenia, między bazyliką a ratuszem. O ile dobiegły końca prace związane z przeniesieniem ogrodzenia, to dzisiaj rozpoczął się ostatni etap etap robót. Trwa budowa trzymetrowego postumentu pod figurę. Na nim zamontowana zostanie trzymetrowa rzeźba.

Przy gorlickiej bazylice od pół roku trwają prace związane z posadowieniem figury Maryi Niepokalanej. To inicjatywa parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach i jej proboszcza Stanisława Ruszela. Wszystko wskazuje na to, że uroczystości związane z poświęceniem figury i jej odsłonięciem odbędą się w maju tego roku. Czy będzie to dzień odpusty parafialnego - 8 maja - nie wiadomo.

Na placu kościelnym w pobliżu ulic Wróblewskiego i Rynek przez pół roku, z różnym natężeniem trwały najpierw prace rozbiórkowe przy ogrodzeniu kościoła. Figura z piaskowca, która wyszła spod dłuta Edwarda Halucha, gorliczanina, rzeźbiarza i konserwatora dzieł sztuki ma około trzech metrów wysokości. Tyle samo będzie miał cokół, na którym ma zostać posadowiona. Ten ostatni element całej konstrukcji zostanie wybudowany jeszcze w tym tygodniu. Całość wykonuje gorlicka firma kamieniarka Jakuba Wojnarskiego.

Rzeźba jest stylizowana na postać z obrazu Maryi Niepokalanej Jana Styki z głównego ołtarza kościoła. To sylwetka ze złożonymi rękami i uniesioną ku niebu głową, stojąca na kuli ziemskiej i depcząca pod swoimi stopami węża.

Projekt przewiduje, że kamienna postać patronki miasta stanie na placu kościelnym po prawej stronie bramy wjazdowej. Istniejące ogrodzenie między wjazdem na plac kościelny, a budynkiem ratusza jesienią ubiegłego roku zostało zdemontowane i w toku prac przesunięte w głąb placu kościelnego. Zniknęły też trzy miejsca parkingowe, które służyły mieszkańcom miasta, załatwiającym swoje sprawy w magistracie.

Starania o to, by Maryja Niepokalana została patronką Gorlic trwały trzy lata. W czasie sesji Rady miasta 30 sierpnia 2012 roku, radni na wniosek Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii NNMP w Gorlicach, poparty przez wszystkie gorlickie parafie i grupy parafialne z terenu miasta, złożyli wniosek do biskupa rzeszowskiego o rozpoczęcie starań, które doprowadzą do nadania Gorlicom patronatu Matki Bożej Niepokalanej.

W czasie tej samej sesji rady, miejscy radni przychylili się również do wniosku prawosławnego biskupa gorlickiego Paisjusza, by ustanowić świętego męczennika Maksyma Gorlickiego patronem prawosławnych mieszkańców Gorlic. Przyjęcie wniosku biskupa Paisjusza przez radę miasta automatycznie ustanowiło św. Maksyma patronem prawosławnych.

Pod koniec 2014 roku z Watykanu nadeszła odpowiedź w sprawie ustanowienia patronki dla rzymskokatolickich mieszkańców naszego miasta. Decyzja zapadła w Stolicy Apostolskiej 12 listopada 2014 roku. Informację o tym fakcie przekazał biskup rzeszowski Jan Wątroba w specjalnym liście.

Zwracając się do mieszkańców Gorlic, biskup Wątroba napisał między innymi: - Ufam i jestem przekonany, że ogłoszenie patronatu Matki Bożej Niepokalanej patronką miasta Gorlice, będzie dla was okazją do pogłębienia czci Jej oddawanej. W związku z tym w dniu 8 grudnia w Gorlicach, począwszy od przyszłego roku, obchodzić będziemy święto patronki miasta - Matki Bożej Niepokalanej. W kościele katolickim 8 grudnia jest świętem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, szczególnie uroczyście obchodzonym w gorlickiej farze.

Kult maryjny w Gorlicach trwa nieprzerwanie od XVIII wieku, kiedy to nasze tereny nawiedziła epidemia dżumy. Jak głosi legenda, właścicielka gorlickiego dworu miała sen, w którym otrzymała pouczenie, że dżuma ustąpi, jeżeli niewinne dziewczęta, które na chrzcie świętym otrzymały imię Maria - na cześć Matki Bożej, obejdą granice grodu, błagając Boga o uratowanie miasta i śpiewając pieśni na cześć Matki Bożej. Przebłagalna procesja dziewic przeszła wtedy z Gorlic do stóp słynącego cudami obrazu Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance. Wkrótce po tym wydarzeniu zaraza w Gorlicach ustała.

W Polsce wiele miast wybrało Marię na opiekunkę i wspomożycielkę. I tak:

  • Borkowi Wielkopolskiemu patronuje Matka Boża Pocieszenia,
  • Gorlicom – Matka Boża Niepokalana z Gorlickiej Bazyliki,
  • Jaworznu i Mielcowi – Matka Boża Nieustającej Pomocy,
  • Kościerzynie – Matka Boża Kościerska Królowa Rodzin,
  • Krosnu – Matka Boża Murkowa Obrończyni Wiary,
  • Malborkowi - Najświętsza Maria Panna
  • Piekarom Śląskim – Najświętsza Maryja Panna Matka Sprawiedliwości i Miłości Społecznej,
  • Piotrkowowi Trybunalskiemu – Matka Boska Piotrkowska,
  • Rzeszowowi – Matka Boża Rzeszowska,
  • Stęszewu – Najświętsza Maryja Panna,
  • Wałbrzychowi – Matka Boża Bolesna
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na placu kościelnym bazyliki trwają ostatnie przygotowania do montażu figury Maryi Niepokalanej, patronki Gorlic. Figura ma trzy metry - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto