MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Katarzyna Szepieniec nowym dyrektorem Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Halina Gajda
Halina Gajda
Podczas uroczystego spotkania dyrektorów instytucji kultury województwa małopolskiego w Wygiełzowie, pożegnano ustępującego ze stanowiska dyrektora muzeum w Gorlicach - Zdzisława Tohla i powitano jego następczynię – Katarzynę Szepieniec
Podczas uroczystego spotkania dyrektorów instytucji kultury województwa małopolskiego w Wygiełzowie, pożegnano ustępującego ze stanowiska dyrektora muzeum w Gorlicach - Zdzisława Tohla i powitano jego następczynię – Katarzynę Szepieniec Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów ma nowego dyrektora. Na najważniejszym fotelu tej instytucji zasiądzie Katarzyna Szepieniec. Nominację odebrała w Wygiełzowie podczas spotkania dyrektorów instytucji kultury województwa małopolskiego. Zdzisław Tohl, były wieloletni dyrektor tegoż Muzeum również wziął udział w spotkaniu. Przywiózł z niego specjalne wyróżnienie.

Po miesiącach oczekiwania dzisiaj już wiadomo – w fotelu dyrekora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów zasiądzie Katarzyna Szepieniec. Jak donoszą branżowe internetowe portale, w swoim cv ma kierownicze i koordynatorskie stanowiska między innymi w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum PRL-u również w Krakowie.

Specjalny medal za zasługi dla kultury

W spotkaniu wziął udział także Zdzisław Tohl, emerytowany już dyrektor najważniejszej kulturalnej placówki w Gorlicach. Przypomnijmy tutaj, że był z nią związany od 1982 roku. Stąd też, w podziękowaniu za wieloletnie zasługi na tym stanowisku Witold Kozłowski, marszałek z inicjatywy Iwony Gibas, członka zarządu województwa małopolskiego zawnioskował o specjalne państwowe odznaczenie dla ustępującego dyrektora. W efekcie, podczas spotkania w Wygiełzowie, Zdzisław Tohl otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, przyznany przez prof. dr hab. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

- Gorlickie muzeum stało się jedną z najważniejszych kulturalnych wizytówek regionu. To nowoczesna, wielooddziałowa instytucja, która funkcjonuje w ponad dwudziestu zabytkowych obiektach architektury, na terenie czterech miejscowości powiatu gorlickiego – podkreśliła Iwona Gibas. - Zwiedzający mogą korzystać z bogatej oferty galerii sztuki, parku etnograficznego, czy unikatowej w skali kraju, ocalającej łemkowską spuściznę Zagrody Maziarskiej. Gorlickie muzeum jest również przestrzenią koncertów muzycznych oraz miejscem otwartym na wydarzenia związane z kulturą ludową - wymieniała.

Miejski Dersław również w dyrektorskich rękach

W styczniu tego roku, Zdzisław Tohl odebrał statuetkę Dersława. To wprawdzie lokalne wyróżnienie za pracę na rzecz kultury, ale zawsze wręczane z wielką serdecznością. Nie ma bowiem w Gorlickiem nikogo, kto nie wiązałby jego osoby zarówno z Dworem Karwacjanów, jak i szymbarskimi kasztelem i skansenem, Zagrodą Maziarską w Łosiu i cerkwią w Bartnem. Dał się poznać, jako spec od remontów, realizator najtrudniejszych pomysłów inwestycyjnych, ale też mistrz ciętej riposty.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto