MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do sklepu z opakowaniem na ser. Nasi kupcy i handlowcy nie widzą kłopotu. Kto wprowadzi dobrą praktykę jako pierwszy?

Halina Gajda
Halina Gajda
Przepisy prawa żywnościowego nie wprowadzają zakazu sprzedawania żywności do opakowań przyniesionych przez klientów. Duże, sieciowe markety wprowadzają więc możliwość zakupu do własnych opakowań
Przepisy prawa żywnościowego nie wprowadzają zakazu sprzedawania żywności do opakowań przyniesionych przez klientów. Duże, sieciowe markety wprowadzają więc możliwość zakupu do własnych opakowań fot. Andrzej Banaś
Moda na bycie eko nie musi wcale oznaczać wielkiego wysiłku. By wokół nas było mniej plastiku, wystarczy czasem kilka prostych zabiegów. Na przykład podczas zakupów na stoisku z wędlinami czy serami możemy poprosić, by tradycyjną krakowską czy ementaler sympatyczna pani ekspedientka zapakowała nam do naszego pojemnika, zamiast do folii czy specjalnie parafinowanego pergaminu.

FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel

Zarządzenie w tej sprawie wydał Główny Inspektor Sanitarny, a przypomina je nasza, gorlicka stacja sanepidu. Konkluzja jest taka, że o ile każdy przedsiębiorca musi spełniać konkretne wymagania w sferze bezpieczeństwa żywności. - Przepisy nie odnoszą się do tak szczegółowych kwestii, jak kupowanie żywności, np. wędlin, sera, mięsa do własnych opakowań klientów - przytacza Jadwiga Wójtowicz, szefowa gorlickiej stacji.

Z pudełeczkiem po wędlinę

Wędliny, sery, gotowe wyroby garmażeryjne kupuje w zasadzie każdy z nas. Dostajemy je zazwyczaj w foliowym woreczku albo plastikowym opakowaniu. Żywotność takiego opakowania jest krótka - tyle, co droga do domu, bo tam i tak przekładamy zakupy do pojemników, na talerzyki itp. Potem opakowanie trafia do kosza. Gdyby dodać wszystek plastik, który każdego dnia wynosimy ze sklepów w postaci opakowań, zebrałaby się tego wielka góra. Niektóre, duże sklepy sieciowe wprowadziły możliwość zakupu wspomnianych produktów do opakowań przyniesionych przez klientów.
- Redukcja korzystania z torebek jednorazowego użytku i odpowiednie gospodarowanie odpadami z tworzyw sztucznych, to priorytet w działaniach proekologicznych Carrefour. To cel, który chcemy zrealizować wspólnie z klientami dla dobra naszej planety - mówi Barbara Kowalska, dyrektor ds. Jakości i Zrównoważonego Rozwoju Carrefour Polska.

Nasi nie widzą przeciwskazań dla chętnych

Jak to działa we wspomnianym markecie: wystarczy przekazać opakowanie pracownikowi obsługującemu wybrane stoisko z produktami na wagę, takimi jak wędliny czy sery. Sprzedawca wytaruje pudełko, nałoży do niego produkt, przyklei etykietę do zeskanowania przy kasie. Tyle.

Pomysł poddaliśmy naszym, rodzimym kupcom, handlowcom, pracownikom sklepów. I nikt nie miał zastrzeżeń.
- Jeśli taka będzie wola klienta, to my się dostosujemy - mówi Monika Jerzak, kierownik Lider-Marketu przy ul. Stróżowskiej w Gorlicach. Taką samą deklarację składa Jan Wojnarski, współwłaściciel firmy Angus. Jak mówi, przecież wystarczy wytarować opakowanie, żaden kłopot.
Tu jeszcze jedna ważna uwaga.
- Przedsiębiorca nie ponosi odpowiedzialności za stan higieniczny prywatnych opakowań przyniesionych przez klientów, nie ma również wpływu na warunki, w jakich konsumenci przechowują opakowania do żywności oraz same środki spożywcze - przypomina jeszcze Jadwiga Wójtowicz.
Wielkie sieci już mają, może więc warto dobry zwyczaj u nas?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto