Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biecz. Zakończyła się konserwacja malowideł ściennych na stropie bieckiej biblioteki. To prawdziwa historyczna perełka [ZDJĘCIA]

Halina Gajda
Halina Gajda
Podczas konserwacji malowideł na ścianach wypożyczalni dla dorosłych (sala modlitw dla mężczyzn w dawnej synagodze) w 2018 roku przeprowadzono prace badawcze na stropie, które doprowadziły do odkrycia występującej na nim dekoracji malarskiej. Właśnie zakończyła się ich konserwacja. Zdjęcia 1-18 przedstawiają stan obecny, pozostałe - po odkryciu
Podczas konserwacji malowideł na ścianach wypożyczalni dla dorosłych (sala modlitw dla mężczyzn w dawnej synagodze) w 2018 roku przeprowadzono prace badawcze na stropie, które doprowadziły do odkrycia występującej na nim dekoracji malarskiej. Właśnie zakończyła się ich konserwacja. Zdjęcia 1-18 przedstawiają stan obecny, pozostałe - po odkryciu fot. UG Biecz
Po ponad dwóch latach od odkrycia zakończyły się prace konserwatorskie malowideł odkrytych podczas generalnej modernizacji bieckiej biblioteki, która jak wiadomo była w przeszłości synagogą. Odkrycie chwilowo wstrzymało prace – trzeba było zabezpieczyć malowidła, które stanowiły przecież namacalny kawałek historii Biecza. Od razu było wiadome, że pozostaną na swoim miejscu, trzeba tylko je odnowić. Tak się stało. Efekt zapiera dech w piersiach. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Biecka biblioteka przejdzie do historii, nie tylko dlatego, że jej modernizacja przeszła najśmielsze oczekiwania i mamy obiekt, jakiego mogą nam pozazdrościć najbardziej utytułowane książnice, ale przy okazji udało się zatrzymać na ścianach kawałek historii. W czasie II wojny światowej został doszczętnie zdewastowany przez Niemców. W kwietniu 1942 roku powstało tam getto dla ludności żydowskiej z Biecza i okolic.

Biblioteka w Bieczu wreszcie w całości na swoim miejscu. Po ...

Odkryte w Bieczu malowidła były w różnym stanie

Niegdyś stanowiły dekorację wnętrza dawnej synagogi Żydów reformowanych, która wzniesiona została w latach 20. XX wieku.

- Kompozycja malarska na stropie była stosunkowo dobrze zachowana, zwłaszcza w porównaniu do bardzo zniszczonej - głównie wskutek poprowadzenia instalacji elektrycznych - dekoracji ścian – tłumaczył nam Mirosław Wędrychowicz, burmistrz miasta.

Doprowadziło to do tego, że kilku z malowideł trzeba było poświęcić dużo czasu na precyzyjną konserwację.
Efekt? Jak minie pandemia o obostrzenia – trzeba samemu zobaczyć, bo mamy bibliotekę marzeń i kawał namacalnej historii miasteczka na jej ścianach! To się często nie zdarza.

-Zdobienia na suficie składają się z sześciu pól. Na każdym z nich namalowana jest rama z dwoma umieszczonymi na jej końcach medalionami oraz centralną rozetą z kwiatami – wylicza dalej burmistrz Wędrychowicz.

Na środkowym polu sklepienia, od wschodu, w medalionie przedstawiono dłonie w geście błogosławieństwa, a po przeciwnej stronie instrumenty muzyczne. W pozostałych medalionach występuje cykl znaków zodiaku. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, takie symbole nie są niczym niezwykłym w synagodze.

Do znaków zodiaku przyrównywano bowiem w ten sposób historię Izraela, a także życie człowieka

- Kiedy człowiek się rodzi, jest delikatny jak jagnię (Baran), potem wyrasta na Byka, poznaje dobro i zło (Bliźnięta). Początkowo słaby i nieporadny jak Rak, później silny jak Lew; gdy grzeszy (Panna) – Bóg sądzi jego winy na Wadze – tłumaczy Magdalena Sieramska w Polskim Słowniku Judaistycznym opublikowany na stronie Żydowskieho Instytutu Historycznego. - Jeśli nie poprawia się – zsyła go do szeolu, gdzie ryje podziemne korytarze (Skorpion). Dzięki modlitwom żyjących, Bóg wydobywa go z gehenny i wystrzela naprzód jak strzałę (Strzelec); obmyty czystą wodą z dzbana (Wodnik), człowiek staje się niewinny, jak nowo narodzone koźlę (Koziorożec) i wzrasta w szczęśliwości w raju, w części przewidzianej dla sprawiedliwych; jest jak Ryba w wodzie - czytamy dalej.

Tego nikt nie widział! Zobaczcie, jak po remoncie wygląda biblioteka

Biecka biblioteka z historią, którą można dotknąć

Wiele wskazuje na to, że na naszym terenie, jedynie w Bieczu możemy zobaczyć taką dekorację.
- Podobna była w synagodze w Gorlicach przy ulicy Piekarskiej, ale dzisiaj nie poznał nawet ślad, bo budynek przez lata przechodził różne koleje losu i związane z tym remonty i adaptacje – mówi Tomasz Pruchnicki, miłośnik kultury żydowskiej. - W Bobowej zaś też nie ma śladów, by takie zdobienia się zachowały, choć niewykluczone, że kiedyś były – dodaje.

Prace konserwatorskie pochłonęły 59 tys. złotych. Biecka biblioteka pozyskała na nie dotacje ze środków unijnych oraz LGD Beskid Gorlicki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto