Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP 10 postaci w kapeluszach z kreskówek [ZDJĘCIA]

Włodzimierz Zapart
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Moda na kapelusze wróciła, choć w kreskówkach kapelusz zawsze był obecny. Popatrzcie na galerię najpopularniejszych postaci w kapeluszach.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Tatuś Muminka - cylinder

Romantyczny tatuś Muminka pochodzi z książek i komiksów fińsko-szwedzkiej artystki Tove Jansson (1914-2001). Tatuś Muminka jest artystą, pisarzem. Nosi cylinder – kapelusz bardzo elegancki, pokrywany w XIX wieku atłasem, jedwabiem, futrem bobrowym lub foczym, czasem aksamitem. Cylinder był drogim kapeluszem dla zamożnych panów na stanowisku, dlatego w arsenale lewicowych propagandystów stał się znakiem rozpoznawczym nikczemnych spekulantów finansowych. Obecnie cylindry, niekoniecznie czarne, są nadal noszone na niektórych imprezach w Wielkiej Brytanii, zwłaszcza na weselach i spotkaniach z udziałem członków rodziny królewskiej, takich jak Royal Ascot. Z cylindra każdy szanujący się magik umie też wyciągnąć królika.

2. Włóczykij - kapelusz stracha na wróble

Włóczykij stworzony przez Tove Jansson ma miękki, stożkowaty kapelusz z szerokim rondem, podobny trochę do znanych z historii o Harrym Potterze tiar – kapeluszy używanych przez czarodziejów, tylko że kapelusz Włóczykija jest zielony, a nie czarny. Włóczykij, choć jest postacią bardzo tajemniczą, nie jest oczywiście czarnoksiężnikiem. Współtworzy jednak magiczne klimaty charakterystyczne dla świata Muminków z książek i komiksów Tove Jansson. Pierwowzorem Włóczykija była postać z krwi i kości - Atos Wirtanen (1906-1979), lewicujący fiński intelektualista, przyjaciel Tove Jansson z młodości. Podobno takie cechy, jak kapelusz, płaszcz, palenie fajki i upodobanie do picia kawy Tove Jansson pożyczyła dla Włóczykija wprost od Atosa Wirtanena. Oto jego zdjęcie - oceńcie sami jak artystyczna wizja jest zgodna z oryginałem.

3. Profesor Baltazar Gąbka - melonik

Profesor Gąbka (na zdj. z lewej) to postać z kreskówki stworzona w oparciu o cykl publikacji dla dzieci autorstwa krakowskiego pisarza Stanisława Pagaczewskiego, z rysunkami Alfreda Ledwiga. Profesor Gąbka nosi melonik. Polska nazwa tego kapelusza, tak jak i niemiecka (die Melone) czy francuska (chapeau melon), nawiązuje do kształtu okrągłego owocu. Angielska nazwa (bowler) pochodzi od nazwiska kapeluszników (Thomas i William Bowler), którzy ten model kapelusza wyprodukowali w 1849 r. Oryginalne meloniki robione były z twardego filcu pokrytego szelakiem – rodzajem żywicy. Stworzono je w Anglii specjalnie dla leśników. Twardy kapelusz z niską główką miał ich podczas jazdy konnej chronić przed zwisającymi gałęziami. W Anglii takie kapelusze były popularne wśród klasy robotniczej w XIX wieku, zaś od początku XX wieku meloniki są kojarzone z biznesmenami pracującymi w dzielnicach finansowych.
Co ciekawe, to nie kapelusz kowbojski czy sombrero, lecz właśnie melonik był najpopularniejszym kapeluszem w Ameryce, gdy zdobywano Dziki Zachód. Dobrze trzymał się na głowie na wietrze, podczas jazdy konnej czy przy wychylaniu się przez okno pociągu. Tak więc meloniki nosili zarówno prawnicy, jak i wyjęci spod prawa Butch Cassidy czy Billy Kid. Największy rozgłos zdobył jednak oczywiście melonik Charliego Chaplina.

4. Rozbójnik Rumcajs - chłopski celender

Rozbójnik Rumcajs z czeskich dobranocek to postać literacka, z zawodu szewc, bohater cyklu bajek Vaclava Čtvrtka (1911-76). Twórcą graficznego wizerunku Rumcajsa był rysownik Radek Pilař (1931-1993). Szkicując postać rozbójnika podobno najpierw narysował swój portret, a potem dorysował Rumcajsowi czerwony kapelusz, nawiązujący kształtem do wieży w Jiczynie. W krakowskim Muzeum Etnograficznym można jednak zobaczyć chłopski kapelusz, tzw. celender, podobny do kapelusza Rumcajsa, tylko że czarny. Celender był rozpowszechniony w podkrakowskich wsiach w XIX wieku. Udawał kształtem, wyglądem, a nawet i nazwą pański cylinder, ale był oczywiście po prostu filcowy, toporny i tani. Biorąc pod uwagę status społeczny Rumcajsa, a także fakt, że czeski Jičín i polski Kraków (jako Jitschin i Krakau) znajdowały się w przeszłości w państwie cesarza z Wiednia, nakrycie głowy naszego rozbójnika z dobranocek kojarzyć się może właśnie z chłopskim celendrem.

5. Pinokio - kapelusz tyrolski[/sc]

W filmie Disneya z roku 1940 Pinokio, postać stworzona przez włoskiego pisarza Carlo Collodiego (1826-1890), nosi tyrolski kapelusik z piórkiem. Tyrol to alpejski region leżący na pograniczu Włoch, Austrii, Niemiec i Szwajcarii - i narody wszystkich tych krajów śmiało mogą zgłaszać swoje prawa patentowe do dizajnu tego kapelusika. Charakterystyczne nakrycie głowy Tyrolczyków nazywa się więc po niemiecku der Tirolerhut, czyli kapelusz tyrolski, po włosku cappello alpino, czyli kapelusz alpejski, a nosi też nazwę kapelusza bawarskiego. Obecnie ten typ kapelusza jest symbolem „tyrolskiej kultury” i może być pamiątką z wakacji dla tysięcy turystów z całego świata.

6. Lucky Luke - kapelusz kowbojski

Lucky Luke, najszybszy rewolwerowiec na Dzikim Zachodzie, nosi oczywiście kapelusz kowbojski. Autorem serii scenariuszy do komiksów był francuski pisarz René Goscinny, a ilustratorem rysownik Morris. Dzisiejszy kowbojski kapelusz jest zasadniczo niezmieniony w konstrukcji i dizajnie, odkąd pierwszy został stworzony w 1865 roku przez J.B. Stetsona. Nazwisko tego producenta używane bywa także jako nazwa rodzajowa dla takich kapeluszy. Kowbojski stetson jest zrobiony z filcu (rzadziej słomiany lub skórzany), nieprzemakalny, więc chroni i przed słońcem, i przed deszczem. I jest nie do zdarcia. Solidność kapelusza firmy Stetson stała się wręcz przysłowiowa w 1912 roku, gdy pancernik USS Maine został podniesiony z dna portu w Hawanie, gdzie zatonął w 1898. We wraku znaleziono kapelusz stetson. Był w wodzie przez 14 lat, unurzany w szlamie, ale gdy go osuszono i oczyszczono wyglądał na nieuszkodzony.

7. Miś Yogi - kapelusz typu "pork pie"

Miś Yogi, postać z wielu kreskówek i komiksów, po raz pierwszy na ekranie pojawił się w r. 1958. Yogi nosi na głowie pork pie. Po angielsku „pork pie” znaczy „wieprzowy pasztecik” i tak właśnie nazywa się mały okrągły kapelusz o płaskiej lub lekko kopułowatej niskiej główce, z wąskim, czasem zawiniętym w górę rondem. Kapelusz typu pork pie wylansował w latach 20. XX w. amerykański aktor Buster Keaton, zwany „komikiem o kamiennej twarzy”, bo nigdy się nie śmiał.

W 1971 r. w kapeluszu pork pie Gene Hackman zagrał w filmie „Francuski łącznik" (pięć Oscarów). Scenariusz do tego filmu bazował na wydanej w 1969 r. dokumentalnej książce Roberta Moore'a pt. "French Connection". Hackman grał policjanta, a rola była oparta o losy postaci autentycznej, nowojorskiego policjanta Eddiego Egana, który słynął m.in. z tego, że za bandytami uganiał się mając zawsze na głowie kapelusz typu pork pie. Dbając o autentyzm filmowej kreacji, Hackman poprosił Egana o wypożyczenie kapelusza na potrzeby filmu, ale policjant – który też grał w tym filmie małą rólkę i był konsultantem – odmówił. Producent musiał kupić dla Hackmana inny pork pie. Poniżej na zdjęciu mamy kadr z tego filmu.

8. Inspektor Gadżet - kapelusz kubełkowy

Kapelusz inspektora Gadżeta - oczywiście jeśli chodzi o formę - to bucket hat. Po angielsku bucket znaczy "wiadro" albo "kubeł". Bucket hat znany jest w różnych odmianach jako kapelusz rybacki czy irlandzki kapelusz wiejski. Robiony był z płótna bawełnianego, filcu lub tweedu, ale charakteryzuje go przede wszystkim rondo opuszczone w dół. W takim właśnie tweedowym kapeluszu kubełkowym występuje Sean Connery w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Akcja tego filmu toczy się w r. 1938, więc kapelusz Connery'ego wystylizowany jest na czasy międzywojenne. Podobny kapelusz nosił inspektor Clouseau z fabularnych i rysunkowych filmów z serii "Różowa pantera".

Pierwsza seria animowanego "Inspektora Gadżeta" pochodzi z r. 1983. Możliwe zatem, że jego kapelusz - bardziej nowoczesny - wywodzi się od amerykańskiego wojskowego nakrycia głowy używanego podczas wojny w Wietnamie. Te amerykańskie wojskowe kapelusze (bush hat, boonie hat) też miały rondo opuszczone w dół. Istnieje też polski kapelusz polowy o groźnej nazwie "pantera leśna".

Kapelusz typu bucket zdobywał popularność w wielu miejscach i okolicznościach, gdyż jest mniej wymagający od innych kapeluszy i w razie potrzeby pozwala się złożyć i schować w kieszeni. Przyznają się do niego różne narodowości. Ostatnio na przykład Izraelczycy. W Izraelu był kiedyś symbolem robotników ciężko pracujących w kibucach, gdyż właśnie takie kapelusze, zwane kova tembel, były elementem ich uniformów.

Kibuce to już dzisiaj przeszłość, ale w 2017 r. ten kapelusz był nieodzownym elementem wystawy poświęconej światowej modzie w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Kapelusz kubełkowy jest zatem także kapeluszem ze wszech miar ikonicznym.

9. Bolek i Lolek - stetson i sombrero

Bohaterowie znanej polskiej kreskówki w tym kadrze mają na ścianie portret, na którym występują w kowbojskich kapeluszach, typowych stetsonach. Dosyć mocno wywinięte do góry ronda wskazują, że są to nowoczesne, współczesne stetsony. Choć bowiem dizajn tych kapeluszy jest właściwie zawsze taki sam, współcześni kowboje stosują kapelusze z mocno wywiniętymi w górę rondami.

Tracą w ten sposób wprawdzie trochę osłony przed słońcem, ale za to zyskują na tym, że wywinięte rondo mniej przeszkadza podczas zarzucania lassa.
Tyle na obrazku wiszącym na ścianie. Na pierwszym planie naszej ilustracji Bolek i Lolek przymierzają sombrera typu sombrero cordobes. To kapelusze pochodzące z Hiszpanii, tradycyjnie związane z miastem Cordoba – stąd nazwa. Z Cordoby rozpowszechniły się na cały świat hiszpańskojęzyczny. Pierwotnie bywały najczęściej czarne. Charakteryzuje je dosyć niska główka (8-12 cm) i szerokie rondo. Szerokie, ale niekoniecznie rozmiarów czaszy spadochronowej, jak w sombrerach używanych przez Meksykanów. Sombrero cordobes nosił Diego de la Vega, czyli Zorro, bohater popularnego przed laty serialu. Zorro w czasach gdy Kalifornia była jeszcze hiszpańską kolonią bronił jej mieszkańców przed wyzyskiem ze strony chciwych Hiszpanów.

10. Pepe Pan Dziobak - fedora

Pepe Pan Dziobak, znany również jako Agent P, jest najlepszym dowodem, że kapelusze nigdy nie umarły. Ta postać to nie stareńki Rumcajs czy przedwojenny tatuś Muminka. Pepe Pan Dziobak jest już osiągnięciem XXI wieku. Wraz z serialem "Fineasz i Ferb" wszedł na polskie ekrany w 2007 roku. Serial cały czas leci na Disney Channel. Co najważniejsze jednak - nasz bohaterski Pepe, który ratuje świat nie gorzej niż James Bond, nosi fedorę, najbardziej chyba popularny i elegancki model kapelusza. Fedory lubią po prostu wszyscy: policjanci, bandyci, biznesmeni, artyści oraz oczywiście amanci i szpiedzy. Do historii kina na zawsze przeszła np. fedora Humphreya Bogarta z melodramatu "Casablanca", przy którym to filmie z 1942 r. widzowie do dziś wzruszają się do łez. Nie mniej sławna jest fedora Harrisona Forda z filmów o przygodach Indiany Jonesa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TOP 10 postaci w kapeluszach z kreskówek [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto