18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Konferencja i spotkanie w Bieczu

Marek Podraza
Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą
Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Marek Podraza
We wtorek w Bieczu w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, zarząd koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bieczu zorganizował okolicznościwoe spotkanie oraz konferencję poświęconą tematyce cukrzycy.

We wtorek w Bieczu w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, zarząd koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Bieczu zorganizował okolicznościwoe spotkanie oraz konferencję poświęconą tematyce cukrzycy. Do Biecza przybyli nie tylko członkowie bieckiego koła, ale także diabetycy z Gorlic, Tarnowca, Krynicy, Bobowej, lekarze, przedstawiciele samorządów oraz Andrzej Bauman, prezes Zarządu Głównego PZD i prof. Jacek Sieradzki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego.

Spotkanie prowadził Stanisław Nosal, prezes Koła PZD w Bieczu, który jak zawsze humorystycznie i z urokiem witał przybyłych gości. Bardzo ciekawy wykład „O indywidualizacji leczenia cukrzycy” wygłosił profesor Sieradzki.

- Jest to jedna choroba, która niesie za soba wiele problemów i dotyka wiele osób i w różnym wieku, a każda przebiega inaczej i musimy do niej podchodzić indywidualnie. Rozwiązano już wiele problemów związanych z cukrzycą. Wielkie zasługi w leczeniu ma WOŚP. Dzięki tej fundacji 70 procent dzieci jest leczonych pompami insulinowymi. Przypomnę tylko że z funduszy zebranych podczas XX finału utworzono 17 nowych ośrodków wypożyczających pompy insulinowe, a w Polsce mamy ich tylko 30. Podstawowy problem to nadal brak funduszy na leczenie cukrzycy. W Polsce przybywa co raz więcej osób chorych na cukrzycę - mówił m.in. prof. Sieradzki.

Zbyt późno wykryta może być przyczyną poważnych powikłań, w tym utraty wzroku, niewydolności narządów wewnętrznych czy naczyń krwionośnych. Według danych przekazanych przez prezesa Andrzeja Baumana w naszym kraju na tą chorobę cierpi ponad trzy milionów osób.

- Mamy zaledwie 700 lekarzy specjalistów. Jest to dobra kadra, ale mało liczna. Wiele osób nie wie nawet,że choruje na cukrzyce. Ważna jest wiedza na temat cukrzycy i trzeba dużo mówić o powikłaniach - mówił Andrzej Bauman.

Dr. n. med. Janina Kokoszka - Paszkot podczas swojego wykładu zwróciła na fakt, że bardzo często ta choroba dotyka ludzi starszych.

- W Polsce pięć milionów to osoby w wieku powyżej 65 lat. W naszym powiecie na około 120 tysięcy mieszkańców mamy około czterech tysięcy osób chorych na cukrzycę. Dominującą grupę osób hospitalizowanych w naszym szpitalu stanowią właśnie osoby powyżej 65 roku życia. Często lekceważymy pierwsze objawy jak złe samopoczucie, problemy z pamięcią, zaburzenie widzenia czy ospałość,a to są już początki cukrzycy- informowała dr. Janina Kokoszka - Paszkot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto