Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piesi muszą wyjść z mroku

Stanisław Śmierciak
Stanisław Śmierciak
- Przeżyłam chwilę grozy, gdy jadąc wieczorem samochodem razem z mężem dostrzegliśmy raptem dziesięć metrów przed nami idącą kobietę. Wyłoniła się nagle z zupełnych ciemności - wspomina Maria Kogut, dyrektorka szkoły w Janczowej w gminie Korzenna. - Ubrana na czarno była kompletnie niewidoczna. Wtedy przypomniałam sobie, że kilka lat temu właśnie tak mogła zginąć moja koleżanka, nauczycielka z sąsiedniej wsi Siedlce.

Maria Kogut jest wielką orędowniczką odblasków u dzieci, i dorosłych. Dba, aby jej ubrania miały coś, co odbija światła reflektorów i czyni ją widoczną z dużej odległości.

- Tak na wszelki wypadek elementy odblaskowe mam w torebce. Kiedy potrzeba, wysuwam je na łańcuszkach na zewnątrz i idę ze spokojem - mówi pani Maria. - Testowałam je z mężem. Zauważył mnie z odległości 180 metrów.

Od września w całym kraju wszyscy piesi w terenie niezabudowanym mają ności odblaski. To, zdaniem policjantów, poprawi bezpieczeństwo na drogach.

- Od początku roku do końca lipca w powiecie limanowskim były 44 wypadki drogowe. Aż jedna trzecia z udziałem pieszych - wylicza starszy sierżant Jolanta Mól z komendy policji w Limanowej.

W statystyce śmiertelnych wypadków proporcje są jeszcze bardziej zatrważające. Z dziewięciu zabitych, aż sześć osób to piesi. Zaledwie w jednym takim przypadku zawinił kierujący pojazdem.

Antoni Barnowski w Nowego Sącza ponad pół wieku zawodowo jeździ autobusami. Zaznacza, że dla kierowcy najważniejsze jest, żeby pieszego dostrzec ze sporej odległości.

- Wprowadzenie obowiązku noszenia elementów odblaskowych nie tylko przez dzieci jest najlepszą rzeczą, jaką można było zrobić dla poprawy bezpieczeństwa na drogach - zauważa z przekonaniem Barnowski.

W Krynicy-Zdroju, nie czekając na wrzesień, podjęto już akcję promowania oznakowania pieszych. Nazwano ją "Odblaskowa gmina".

- Elementy odblaskowe różnych fasonów i kolorów mamy częściowo dzięki sponsorom - wyjaśnia Mariusz Ruchała, inspektor krynickiej straży miejskiej. - Są poważne dla dorosłych i zabawne dla dzieci, opaski i breloczki. Rozdajemy je na imprezach masowych.

Wójt gminy Łącko Janusz Klag popularyzację odblasków chce połączyć z promowaniem łąckich jabłek i samej miejscowości, jako stolicy nowosądeckich sadów. Elementy odblaskowe dla dorosłych i dzieci, których wykonanie już zlecił, mają kształt jabłek w kolorze żółtym lub czerwonym.

Jest przekonany, że odblaski dla pieszych są bardzo potrzebne. Przez gminę prowadzą aż dwie ruchliwe drogi wojewódzkie, większość gminnych nie ma chodników, brakuje też oświetlenia.

Adam Gruca, sołtys wioski Kąclowa w gminie Grybów, już od lat nie wychodzi na drogę w ubiorze maskującym przed wzrokiem kierowców.

- Kupiłem sobie specjalną kurtkę z odblaskami tak widocznymi, jak na ubiorach strażaków lub policjantów - mówi Gruca. - Kiedy jest za ciepło na ubieranie kurtki, nakładam jaskrawożółtą kamizelkę odblaskową. Nawet wówczas, gdy tylko idę przez wieś z jakimiś komunikatami dla mieszkańców.

Do akcji rozpowszechnienia odblasków dołączył proboszcz z Kąclowej. Będzie o nich mówił na wszystkich mszach ostatniego dnia sierpnia.

Do sądeckiego producenta kamizelek odblaskowych i innych elementów zapewniających pieszym możliwość wczesnego zauważenia ich przez kierowców nie ustawiają się kolejki handlowców chcących oferować ten asortyment klientom.

Adam Ciurka, sądeczanin produkujący odblaski, okazał się bardziej przezorny od handlowców i spiesznie modernizuje swój zakład, by nadążyć z realizacją "połyskliwych" zamówień, kiedy ludzie zorientują się, że takie przedmioty mieć trzeba.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto