Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięknie i bezpiecznie wokół domu. Kostka brukowa, czy kamienie ozdobne?

Irena Grek
fot. materiały prasowe libet
Nie bez powodu mówi się, że dodatki tworzą całość i charakter stylizacji. Piękne wykończenie ogrodowych nawierzchni - to najlepszy dowód. Co wybrać - betonowe kostki brukowe (np. nowość - imola) czy kamienie ozdobne? To niepozorny drobiazg, który może sporo zmienić w otoczeniu domu.

Kruszywa dekoracyjne (grys, otoczaki) są uzupełnieniem aranżacji ogrodu, lukrem projektu. Pokrycie fragmentów ogrodu drobnymi okruchami skalnymi pozwoli optycznie uwypuklić jego zalety. Szlachetne kruszywo tworzy dobre tło dla roślin, uwydatniając ich kształty i kolory oraz świetnie pasuje do wybrukowanych ścieżek i podjazdów. Żwirowa ściółka jest bardzo atrakcyjna wizualnie, ale też praktyczna i prosta w utrzymaniu.

Kostki o dużych gabarytach i ciekawych kolorach prezentują się doskonale zwłaszcza na rozległych powierzchniach, gdzie z rozmachem mogą pokazać swoją urodę. W wysmakowany sposób podkreślają klimat tradycyjnych domów. Potrafią również skutecznie ocieplić surową architekturę nowoczesnych budowli.

Z czego wykonać nawierzchnię ścieżek w ogrodzie
Bruk betonowy - wierzchnia warstwa kostek może być gładka, piaskowana bądź śrutowana (wtedy przypomina starą nawierzchnię). Górne krawędzie mogą być proste lub fazowane. Kostki betonowe produkowane są w wielu kształtach. Najbardziej popularne kształty elementów to kwadrat, prostokąt, sześciokąt, fala, domino, liść dębu. Z niektórych - możemy układać wzory trójwymiarowe. Wrażenie trójwymiarowości spotęguje zastosowanie kostek w kilku kolorach - oprócz szarego mamy do wyboru czerwony, brązowy, zielony, grafitowy, a także niebieski, biały i żółty.

Kostki produkowane są w kilku grupach (od 4 do 14 cm), co decyduje o ich przeznaczeniu. W domach jednorodzinnych - znajdują zastosowanie te najcieńsze.
Płyty betonowe - chodnikowe, tarasowe i stemplowane.

Stosuje się je wyłącznie na ciągach pieszych, gdyż nie wytrzymają większego obciążenia. Górna powierzchnia jest gładka, piaskowana, posypana grysem kamiennym lub z wzorem.Płyty tzw. ogrodowe, mają grubość 5-7 cm (najczęściej spotykane wymiary to 40x40x4,3 cm).

Tarasowe - najczęściej są ozdobione grysem kamiennym. Ich powierzchnia jest antypoślizgowa, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Płyty stemplowane również są barwione w procesie produkcyjnym. W jeszcze plastycznym materiale odciskane są stemplami różne wzory, np. imitujący układ kilku mniejszych elementów.

Ścieżki można wykonywać z płyt układanych ściśle lub luźno, w odstępach regularnych i nieregularnych, tak by umożliwiały poruszanie się po nich normalnym krokiem.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto