Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Gorlic: trasa w 2020 roku?

Marek Podraza
Na mapach powiatu są już zaznaczone plany przebiegu obwodnicy w trzech wariantach. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami
Na mapach powiatu są już zaznaczone plany przebiegu obwodnicy w trzech wariantach. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami fot. Marek Podraza
Obwodnica Gorlic. O budowie tej prawdziwej mówi się od dawna. O tym, że jest potrzeba jej budowy, nie ma co dyskutować, bo obecne ciągi komunikacyjne nie rozwiązują nam żadnego problemu, a droga od Nowego Sącza do centrum Gorlic jest często zakorkowana.

Obwodnica Gorlic w 2020 roku?

We wtorek w Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyło się spotkanie poświęcone koncepcji obwodnicy, nad którą od ubiegłego roku pracuje krakowska firma Ekkom na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowa. Firma ma sporządzić studium wykonalności budowy drogowego obejścia Gorlic oraz stworzyć warianty obwodnicy i uzyskać decyzje środowiskowe.

- Dzisiaj po raz pierwszy przy rozmowach na temat obwodnicy spotykamy się w szerszym gronie. Według podpisanego porozumienia z 2011 r. połowę kosztów budowy obwodnicy poniosłoby województwo małopolskie, a po 25 proc. miasto Gorlice i powiat gorlicki Ważne jest, abyśmy podjęli pewne kroki już teraz. Kolejnym etapem będą bardzo szczegółowe konsultacje przede wszystkim z mieszkańcami, bo to oni w głównej mierze zdecydują o tym, którędy będzie przebiegać droga - informował Mirosław Wędrychowicz, starosta gorlicki.

Firma Ekkom przygotowała trzy warianty przebiegu obwodnicy. - Dla mnie jako gorliczanina jest wyjątkowo trudno pracować nad projektem, ponieważ znam doskonale te tereny. Projekt mamy skończyć w czerwcu 2014 roku. Jesteśmy w połowie jego opracowania. Jak zwykle przy takich inwestycjach bywają duże kontrowersje, a niektóre inwestycje się nie udają. Dlatego musimy rozmawiać z samorządami i mieszkańcami - informował Janusz Bohatkiewicz, prezes firmy Ekkom.

Wszystkie warianty przewidują, że obwodnica będzie zaczynała się w Ropicy Polskiej, a następnie będzie przebiegała w kierunku Sękowej oraz Dominikowic i Kobylanki, po czym skieruje się do Gorlic oraz dalej przez Zagórzany do Moszczenicy. Przy czym pierwszy wariant zakłada, że miałaby przebiegać m.in. przez ulicę Długosza, Tęczową i Kochanowskiego.

Pierwszy wariant to 14,4 km obwodnicy i koszt 148 mln, drugi 17,4 km i koszt 199 mln oraz trzeci 17,1 km i koszt 198 milionów. - Skierowaliśmy wniosek do wykonawcy o wyłączenie tych ulic i tej części osiedla. Obwodnica nie może iść przez osiedle. Musimy najpierw rozmawiać z radnymi oraz mieszkańcami w celu wypracowania ostatecznej koncepcji i to będziemy robić - mówił Witold Kochan, burmistrz Gorlic. Z kolei mieszkańcy Kobylanki i Dominowic nie godzą się z wariantem drugim i trzecim, który zakłada, że obwodnica będzie przebiegała przez ich miejscowości. Czy powstanie ona do 2020 roku, ciężko w tej chwili powiedzieć, bo zarówno samorządy, jak i firmę czeka jeszcze wiele pracy.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto