Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe technologie i aranżacje. Mała architektura w przestrzeni miejskiej FOTO

Irena Grek
Urozmaicona i ciekawa aranżacja przestrzeni miejskiej
Urozmaicona i ciekawa aranżacja przestrzeni miejskiej Mat. prasowe
Przestrzeń publiczna, w której na co dzień spotykają się ludzie, posiada niesłychane wręcz możliwości oddziaływania na ich wrażliwość i zmysły. Nic dziwnego, że współczesna sztuka coraz częściej zamiast do galerii trafia na ulicę.

W krajach zaawansowanych przemysłowo, design traktowany jest jako nieodłączny element innowacyjności produktowej oraz usługowej. Wychodząc z tego założenia Unia Europejska aktywnie wspiera rozwój wzornictwa w krajach członkowskich. Z europejskich funduszy skorzystało już wiele polskich firm, które postanowiły postawić na wszechstronny rozwój swoich produktów.

Jednym ze sposobów tworzenia sztuki w mieście lub w mniejszej skali - w otoczeniu domów - są nawierzchnie. Z kamiennych płyt i kostki - powstają prawdziwe obrazy, a dzięki zastosowaniu elementów takich jak np. kamienne kule - projekty trójwymiarowe. Projektanci, architekci i dizajnerzy, pracujący na "żywej tkance miasta", wychodzą naprzeciw swoim odbiorcom tworząc tętniące życiem miejsca spotkań.

Zobacz także: Jak Gdynia kreuje nowoczesny wizerunek miasta?

Nawierzchnia z charakterem, pełna wdzięku i zaskakujących pomysłów wykorzystujących ukształtowanie terenu kapitalnie podnosi wartość estetyczną i użytkową miejskiego krajobrazu - twierdzą architekci. Dobrze jest mieszkać w przyjemnym, inspirującym otoczeniu. Z tego luksusu wcale nie muszą rezygnować mieszkańcy wielkich miast. Pogłębiona świadomość inwestorów coraz częściej potwierdza, jak otoczenie potrafi wpłynąć na wartość miejsca.

Takich standardów nie muszą być pozbawione miasta. Dobrze zaprojektowana i zaaranżowana przestrzeń publiczna z powodzeniem staje się substytutem dla własnego ogrodu, miejscem spotkań oraz atrakcyjnym terenem rekreacyjnym.
Oto kilka pomysłów aranżacji otoczenia w przestrzeni miejskiej, stworzonych przez firmę Libet. Monochromatyczna kompozycja stworzona z elementów nawierzchniowych i tarasowych nawiązuje do współczesnych trendów i wprowadza w specyficzny klimat charakterystyczny dla mocno zurbanizowanego krajobrazu. O wartości takiego projektu w dużym stopniu decyduje jakość wykorzystanych materiałów. Kostki brukowe i płyty tarasowe z dodatkiem naturalnego kruszywa nadają elegancji najprostszej nawet aranżacji. Z kolei twórcze wykorzystanie ukształtowania terenu, podkreśla charakter miejsca podnosząc jego wartość użytkową i estetyczną. Jednak w tym przypadku projektantka poszła o krok dalej. Zachęcając mieszkańców miasta (zarówno tych młodszych, jak i starszych) do interakcji i zaangażowania.

- W swoim projekcie starałam się uchwycić specyficzny street -artowy klimat. Chciałam pokazać, że właściwie zaaranżowana dekoracyjna kostka brukowa, wielkoformatowe betonowe elementy mogą z powodzeniem animować mieszkańców miasta, proponując formy spędzania wolnego czasu. Szachy na świeżym powietrzu, gra w klasy to tylko niektóre z pomysłów - mówi Małgorzata Gral, architekt krajobrazu.

Może się podobać szczególnie pomysł na ułożenie ze śrutowanych płyt schematu do gry w klasy, rysowanego przez wiele pokoleń dziewczynek patykiem na podwórku lub kredą na asfalcie. To kultowa zabawa z dzieciństwa, która ćwiczy zmysł równowagi oraz sprawność rzutów.

Jak to powstaje?

Śrutowanie betonowych elementów stwarza zupełnie nowe możliwości projektowe dla architektów i dizajnerów projektujących przestrzenie publiczne. Metoda pozwala uzyskać trwałe znaki, które mogą pełnić funkcję zdobniczą, jak i stać się swego rodzaju pomnikiem upamiętniającym np. ważne wydarzenia historyczne. Szablony, przygotowywane ściśle według projektu zleceniodawcy, pozwalają na precyzyjne przeniesienie zaplanowanego symbolu bądź napisu na powierzchnie płyt i kostek.
Śrutowanie polega na uderzaniu z ogromną siłą w zewnętrzną powierzchnię elementu poddawanego obróbce drobnymi metalowymi kulkami (śrutami), które obijają beton. W ten sposób powstaje wzór na płycie - chropowata powierzchnia o nieco innym odcieniu, niż podstawowy kolor materiału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto