Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlickie: z Moszczenicy pojechał do Peru

Halina Gajda
Na żółto i niebiesko zaznaczone zostały już istniejące drogi na szczyt, na czerwono - droga, którą chcą pokonać
Na żółto i niebiesko zaznaczone zostały już istniejące drogi na szczyt, na czerwono - droga, którą chcą pokonać fot. www.goryonline.com/marekżołądek
Michał Apollo, z Moszczenicy wyruszył w niedzielę z Markiem Żołądkiem na ponaddwumiesięczną wyprawę do Peru. Tym razem nasz globtrotter zamierza wziąć udział w wytyczeniu nowej polskiej drogi wspinaczkowej na drugi pod względem wysokości szczyt Peru - Yerupaya, położony 6635 metrów nad poziomem morza.

Szczyt, który zamierzają zdobyć podczas obecnej wyprawy, leży w Andach, w Koldyrierze Huayhuash i jest najwyższy w tej grupie górskiej. - Po raz pierwszy został zdobyty w 1950 roku. Jedynymi jak dotychczas Polakami, którzy stanęli na szczycie, byli Andrzej Czok i Janusz Baranek. Było to w 1981 roku - przypomina Apollo.

Yerupaya broni do siebie dostępu. Tubylcy nazywają górę El Carnicero - Rzeźnik. Skojarzenie wynika z charakterystycznego kształtu grani, która przypomina swoim wyglądem ostrze noża. Ze względu na niełatwy dostęp i znaczne trudności techniczne, które napotykają wspinacze, na wierzchołku góry stanęło zaledwie kilkadziesiąt osób. Góra oddalona jest od najbliższych ludzkich siedzib o około 50 kilometrów, wspinacze zdani są więc wyłącznie na własne siły.

Głównym celem wyprawy jest wytyczenie nowej trasy na zachodniej ścianie. Wyprawa do Ameryki Południowej to kontynuacja projektu naukowego, który podróżnicy nazwali "Lodowce górskie świata" oraz drugiego - "Komercjalizacja i zmiany antropogeniczne gór wysokich". Nasi podróżnicy przeprowadzili wcześniej badania między innymi w Himalajach, Alpach, Górach Skalistych, na szczytach Afryki, Alaski i Australii. Opiekę merytoryczną nad naukową częścią ekspedycji zajmują się prof. Jan Lach oraz prof. Roman Malarz.

- Naszym celem są wyjazdy w możliwie najpiękniejsze i najbardziej wymagające góry naszego globu. Obok wyczynu i przygody, które wpisane są w kolejne etapy naszych podróży, na pierwszym miejscu zawsze stawiamy bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyprawy. Do tej pory celem naszych wyjazdów były Alpy, Kaukaz, Indie, Himalaje, góry Afryki, Alaski, Australii, Góry Skaliste, Andy oraz Ziemia Ognista - wyliczają zgodnie. Tegoroczna wyprawa to kontynuacja rozpoczętego cztery lata temu projektu tandemu Apollo-Żołądek, "7 kontynentów - 7 nowych dróg". Podróżnicy rozpoczęli go w 2006 roku. Wówczas weszli na himalajski dziewiczy szczyt Lahul.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto