Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. XV-wieczne szczątki złożą w kryptach. Antropolodzy nadal je badają

Lech Klimek
archiwum
Ludzkie szczątki odkryte w Bieczu nadal są badane. Dawni mieszkańcy miasta trafią na miejsce wiecznego spoczynku jeszcze w tym roku.

Odkrycie w czasie budowy drogi ludzkich kości wzbudziło lokalną sensację, mogło sprawić, że prowadzona w Bieczu wielka inwestycja drogowa zostanie wstrzymana.

- To znalezisko mogło okazać się dla nas pewnym problemem - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Biecza. - Ta inwestycja, jak na warunki naszej gminy była bardzo poważna. Jej całkowity koszt to blisko trzy miliony złotych - dodaje.

Policjanci zabezpieczyli znalezisko. Na miejscu zjawił się też prokurator, ale odkrycie okazało się historyczne i zajęli się nim archeolodzy. Z Rzeszowa natychmiast dojechali kierowani przez Pawła Kocańdę, z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, specjaliści.

- To właśnie ich prace mogły być dla nas komplikacją - relacjonuje burmistrz. - Szczęśliwie okazało się, że pracowali sprawnie, wszystkie szczątki zostały wydobyte i zabezpieczone. Nasza inwestycja na tym nie ucierpiała i nowa droga już służy mieszkańcom - dodaje.

Prace archeologów wyraźnie pokazały, że kiedyś znajdował się tam kiedyś cmentarz. Otaczał on najpewniej stary kościół, który najprawdopodobniej znajdował się na terenie, gdzie teraz jest tartak. Tam jednak prace archeologów nie sięgnęły.

- Wszystkie kości, jakie znajdziemy, trafią do Rzeszowa - informował Paweł Kocańda. - Tam zajmą się nimi antropolodzy. Po tym, jak oni je zbadają, będziemy wiedzieć znacznie więcej o osobach, które zostały tu pochowane - dodaje.

Antropolodzy określą precyzyjnie płeć i wiek szczątków. Ich badania powiedzą też sporo o sposobie życia dawnych mieszkańców Biecza. Chorobach, jakie przeszli. Ich praca powie też wiele o miejscach urodzenia ludzi, którzy tu zostali pogrzebani. Wiek znalezisk archeolog określa na okres pomiędzy XV a XVII wiekiem.

- Nadal jeszcze trwają badania - dopowiada burmistrz Biecza. - Ostatnie informacje, jakie do nas dotarły, mówią o ich zakończeniu jeszcze w czasie wakacji, najpóźniej do końca sierpnia - dodaje.

Po zakończeniu wszystkich prac władze Biecza planują, godne pochowanie wszystkich odnalezionych przez naukowców szczątków.

- Odbędzie się to albo na cmentarzu parafialny, albo w klasztornych kryptach - informuje burmistrz. - Mam też nadzieję, że to odkrycie wzbogaci naszą wiedzę, o tym, kim byli i jak żyli nasi bieccy przodkowie - dopowiada.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto