Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice: nie płacisz abonamentu rtv? Licz się z kłopotami

Halina Gajda
Opłacanie telewizji kablowej nie zwalnia z opłacania abonamentu rtv
Opłacanie telewizji kablowej nie zwalnia z opłacania abonamentu rtv fot. halina gajda
Wielkie było zdziwienie pani Marty Wszołek, gorliczanki, która kilka dni temu odebrała list polecony, a w nim wezwanie do zapłaty niemal 1600 złotych. Czytając uzasadnienie, dowiedziała się, że to należność za abonament radiowo-telewizyjny za lata 2007-2011. Kwota to zaległy abonament plus odsetki.

- Rzeczywiście, telewizor został zarejestrowany lata temu. Potem zmieniliśmy miejsce zamieszkania, ale nikt nie pomyślał o wyrejestrowaniu odbiornika - opowiada. Poszła więc na pocztę, by dowiedzieć się, czy jest szansa na umorzenie albo chociaż rozłożenie na raty. Poradzono jej, by napisała wniosek z uzasadnieniem do wierzyciela. Tak zrobiła. Czeka na odpowiedź. Takich jak ona jest więcej.

- Każdy obywatel jest zobowiązany przez ustawę do rejestracji odbiorników rtv i uiszczania opłat abonamentowych z tego tytułu z wyjątkiem osób zwolnionych. Warunkiem zwolnienia z opłat jest zgłoszenie tego faktu w placówce pocztowej. Ukończenie np. 75 lat nie stanowi automatycznie powodu do zaprzestania wnoszenia opłat abonamentowych - wyjaśnia Tomasz Borowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Pani Marta nie płaciła, bo była przekonana, że skoro korzysta z telewizji kablowej, którą regularnie opłaca, to abonament rtv już jej nie dotyczy. Uznała, że byłoby to podwójne płacenie za to samo. Zresztą, jak mówi, tak robią wszyscy sąsiedzi.
- Wnoszenie opłat za telewizję kablową, nie zwalnia z płacenia abonamentu rtv, gdyż abonament opłacany jest za telewizor lub radio, nie zaś za możliwość odbioru kanałów - dodaje.

I wyjaśnia dalej: zgodnie z ustawą z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych domniemywa się, że osoba, która ma odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych należy dokonać do 14 dni od wejścia w ich posiadanie.
Wygląda więc na to, że Poczta Polska wzięła się ostro za egzekwowanie należności i zaczęła to, co zapowiadane było przez lata. Kto nie zareagował na upomnienie, musi się liczyć z postępowaniem egzekucyjnym. Pierwsze dokumenty w tej sprawie są już w skrabówce.

- Do US Gorlice wpłynęło dotychczas pięć tytułów wykonawczych. W 2011 - jeden, w 2012 cztery - informuje Alicja Rybczyk-Orlecka, naczelnik US w Gorlicach. Kwota za 2011 rok to 1136,50zł, a za bieżący w sumie

4408,80zł. - Powyższe kwoty nie obejmują odsetek za zwłokę. Kwoty odsetek obecnie sięgają do 40 procent należności głównej - dodaje.

Mogłoby się wydawać, że nie jest jeszcze tak źle. To chyba jednak złudne wrażenie, bowiem patrząc na to, co dzieje się choćby w Tarnowskiem - to dopiero początek. Do tamtejszej skarbówki, tylko w październiku tego roku wpłynęło ponad dziewięćset tytułów wykonawczych. Dla porównania, w latach 2010-2011 - były trzy.

**Zapraszamy do dyskusji

W jaki sposób powinna zostać rozwiązana sprawa abonamentu radiowo-telewizyjnego? Podziel się swoimi propozycjami!**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto