Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Jak się zarejestrują to dostaną trochę kasy na działalność

Lech Klimek
archiwum
Koła Gospodyń Wiejskich zgodnie z nową ustawą im poświęconą będą mogły zarabiać i pozyskiwać rządowe dotacje. Jest jeden warunek - muszą zostać zarejestrowane do końca tego roku. Gospodynie trochę boją się księgowania i rozliczania.

Koła Gospodyń Wiejskich zgodnie z nową ustawą im poświęconą będą mogły zarabiać i pozyskiwać rządowe dotacje. Jest jeden warunek - muszą zostać zarejestrowane do końca tego roku. Gospodynie trochę boją się księgowania i rozliczania.

Zgodnie z nowymi przepisami zarejestrowane Koła Gospodyń Wiejskich będą miały osobowość prawną, a to oznacza, że będą mogły prowadzić działalność społeczno-gospodarczą na własny rachunek, a także zakładać związki. Na terenie jednej wsi można utworzyć tylko jedno koło gospodyń wiejskich i ono będzie mogło korzystać z przywilejów zawartych w ustawie. A są wśród nich możliwości przyjmowania darowizn, spadków, zapisów i społecznych składek. Każde zarejestrowane koło będzie mogło posiadać majątek, na który składać się mogą także członkowskie składki i dochód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustawa weszła w życie 29 listopada 2018 roku, a żeby zacząć z niej korzystać, jeszcze w tym roku trzeba się zarejestrować do 29 grudnia.

- To trochę mało czasu na podjęcie decyzji, szczególnie że jest okres przedświąteczny - mówi Halina Zygoń przewodnicząca KGW w Stróżówce. - Jednak już się zdecydowałyśmy i nie będziemy się rejestrować. Dotychczas utrzymywałyśmy się ze składek, czasem do naszej działalności dorzuciła gmina, choćby na materiały na palmy wielkanocne czy wieńce dożynkowe. Udawało nam się wiązać koniec z końcem, jak to gospodynie potrafimy obracać groszem - dodaje z uśmiechem.

Koło Gospodyń Wiejskich w Stróżówce zrzesza obecnie tylko 10 osób. Panie decyzję podjęły całkowicie demokratycznie, choć na jej kształt wpływ miał też fakt, że kilka z nich pracuje za granicą.

- Nie ma się co dziwić - dopowiada przewodnicząca. - Tak naprawdę zaczyna nam wszystkim brakować czasu na działanie w kole - stwierdza.

W powiecie gorlickim jest kilkadziesiąt Kół Gospodyń Wiejskich. Wiele z nich ma bogatą i barwną historię tak jak Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczenicy. Zaczęło swoją działalność 1929 roku, w czasach swojej świetności przypadającej na lata 50. i 60. ubiegłego wieku, było w nim po 50 mieszkanek wsi.

- Niestety koło bardzo podupadło - mówi Danuta Luboch, dyrektorka ośrodka kultury i biblioteki. - Starsze panie już przeszły do naszych seniorek, a te młodsze mimo wielokrotnie ponawianych zaproszeń nie garną się do działania. Wybierają nowe stowarzyszenia i tam się spełniają w pracy dla lokalnej społeczności. Obawiam się, że w tym roku nie będzie możliwa rejestracja koła - dodaje.

W gorlickiej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można skorzystać z konsultacji.

Zainteresowane mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR w wypełnianiu dokumentów - informuje Mirosław Waląg, szef gorlickiego ARiMR-u.- Tylko wczoraj było kilkanaście osób z bardzo nawet szczegółowymi pytaniami. Mamy już dwa złożone wnioski. Zapraszamy też wszystkich zainteresowanych na spotkanie w starostwie 18 grudnia. Zaczniemy je o godzinie 10 w sali obrad rady powiatu. Myślę, że odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości - dodaje.

Każde z kół, które zarejestruje się do końca tego roku, otrzyma dofinansowanie na rozwój i działalność statutową. Panie, które dopiero chcą, założyć koło, muszą złożyć dodatkowe dokumenty m.in. uchwałę założycielską. Z przyjętych przez Sejm zasad wynika, że w każdym sołectwie może być zarejestrowane tylko jedno koło. Jeśli jest ich więcej, a działają w formie stowarzyszenia, to rejestracja nie jest konieczna, ale z ustawowych korzyści będą musiały zrezygnować.

Warto wiedzieć

Koła, a ustawa

Ustawa ma na celu nadanie osobowości prawnej KGW, zapewnienie szybkiej rejestracji oraz wsparcia ich działalności na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Zgodnie z ustawą KGW to niezależna od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, społeczna organizacja mieszkańców wsi, reprezentująca ich interesy, która działa na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin.

Koło może założyć minimum 10 osób. Prezes Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wydaje decyzję o wpisie i Koło nabywa osobowość prawną. W okresie jednego miesiąca od dnia wejścia ustawy, koła już działające, mają obowiązek unormowania swych statusów prawnych.

Kierownicy Biur Powiatowych ARiMR zapewniają wsparcie przy tworzeniu i prowadzeniu kół przy pomocy pełnomocników do spraw KGW. W gorlickiej Agencji funkcję tę pełni Bogusław Telega.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Jak napisać dobre CV? Przestrzegaj tych zasad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gorlice. Jak się zarejestrują to dostaną trochę kasy na działalność - Gazeta Krakowska

Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto