Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice: jak długo trzeba czekać na wizytę u specjalisty?

Barbara Ćmiech
fot. archiwum
Najdłuższe kolejki są do poradni endokrynologicznej i ortodontycznej. Kilka miesięcy trzeba też czekać na wizytę u okulisty czy stomatologa.

Chciałam się dzisiaj zarejestrować na wizytę do doktora Janowskiego, jednak gdy usłyszałam, że najbliższy wolny termin jest w październiku przyszłego roku, to zrezygnowałam. Będę szukać gabinetu endokrynologicznego prywatnie - powiedziała nam Anita Januszczak, która chciała się zapisać na pierwszą wizytę.

I tak to wygląda. Pacjenci gorlickiej przychodni przyszpitalnej rejestrują się do lekarzy, a nie do poradni. Terminy byłyby zapewne krótsze, gdybyśmy trzymali się zasady, że zapisujemy się na wizytę do specjalisty, bez różnicy do którego.

- W wielu szpitalach na terenie Polski pacjenci nie są informowani do jakiego specjalisty się zapisują. Gorlicka placówka dokłada wszelkich starań, aby wyjść naprzeciw choremu - dlatego mówimy chorym, który lekarz przyjmuje danego dnia w danej poradni. Czasami jednak dochodzi przez to do takich sytuacji, że gdy pacjent przychodzi na umówioną wizytę, a w gabinecie zastaje innego specjalistę na zastępstwie, to po prostu rezygnuje z badania. W taki właśnie sposób kolejka się wydłuża - powiedziała nam Teresa Roman, pełniąca obowiązki przełożonej pielęgniarek przychodni specjalistycznej.

Oczywiście zrozumieć trzeba również fakt, iż najlepiej chodzić do lekarza, który zajmuje się naszym schorzeniem od początku, bo zna po prostu historię choroby.

- Jestem na początku drugiej ciąży. Całą poprzednią chodziłam do jednego lekarza i była to bardzo komfortowa sytuacja. Byłam bardzo zadowolona z całej opieki zarówno przez dziewięć miesięcy ciąży jaki i już po rozwiązaniu. Teraz też wybiorę tego samego lekarza - powiedziała nam Joanna Konieczna, mieszkanka Gorlic.

Dodatkowo w szpitalu prowadzona jest tak zwana kategoryzacja pacjentów. Oznacza to, że inaczej traktowani są chorzy, którzy regularnie przychodzą do specjalisty z poważnym schorzeniem, a inaczej ci, którzy nie wymagają natychmiastowej konsultacji. I tak na przykład w sposób szczególny traktowani są pacjenci po biopsji, która wykazała zmiany wymagające natychmiastowej terapii.

- Pamiętajmy o tym, że zniesiona została regionalizacja i możemy skorzystać z pomocy specjalisty w dowolnej przychodni w kraju. W naszym powiecie istnieje kilka placówek, w których pacjenci mogą zapisać się na bezpłatną wizytę. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, iż rejestrować możemy się osobiście bądź telefonicznie, a także przez osoby trzecie - dodaje Teresa Roman.

O ile terminy do specjalistów w przychodni jak również na oddziały nie są przerażająco długie, o tyle na zabiegi wymagające zastosowania procedur medycznych trzeba trochę poczekać. Jest to uzależnione od wysokości kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak i tutaj szczególną opieką zostają objęci pacjenci, którzy wymagają natychmiastowej ingerencji specjalisty i są to pacjenci w tak zwanym trybie pilnym.

Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty

Poradnia endokrynologiczna - 232 dni.
Poradnia laryngologiczna - 26 dni.
Poradnia okulistyczna - 163 dni.
Poradnia urazowo-ortopedyczna - 21 dni.
Poradnia urazowo-ortopedyczna dla dzieci - 23 dni.
Poradnia kardiologiczna - 64 dni.
Poradnia pulmonologiczna - 54 dni.
Poradnia skórno-wenerologiczna - 76 dni.
Poradnia neurologiczna - 61 dni.
Poradnia reumatologiczna - 63 dni.
Poradnia ortodontyczna - 296 dni.
Poradnia chirurgii stomatologicznej - 40 dni.
Poradnia stomatologii zachowawczej - 171 dni.
Poradnia diabetologiczna - 102 dni.
Pozostałe: ginekologiczno-położnicza, neurologiczna dla dzieci, onkologii i chemioterapii, opieki paliatywnej, zdrowia psychicznego, psychologiczna, medycyny pracy, alergologiczna, chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej, chirurgiczna dla dzieci, chorób zakaźnych dla dzieci i młodzieży, patologii i rozwoju noworodka, geriatryczna, urologiczna, rehabilitacji - na bieżąco.

Oddziały szpitalne
Oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej - 124 dni, pacjenci w trybie pilnym - 12 dni.
Oddział chirurgii ogólnej - 21 dni.
Pozostałe: internistyczno-kardiologiczny, internistyczno-endokrynologiczny, dziecięcy, geriatryczny, neurologiczny, anestezjologii i intensywnej terapii, okulistyczny, ginekologiczno-położniczy, urazowo-ortopedyczno-rehabilitacyjny, psychiatryczny, medycyny paliatywnej, onkologiczny, noworodków i wcześniaków, pododdział rehabilitacji neurologicznej, leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych - na bieżąco.

Procedury medyczne
Leczenie aparatem ortodontycznym - 328 dni.
Leczenie protetyczne - 354 dni.
Zabieg w zakresie soczewki (zaćma) - 737 dni, pacjenci w trybie pilnym - 61 dni.
Zabieg w zakresie ciała szklistego (witrektomia) - 290 dni, pacjenci w trybie pilnym - 98 dni.
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego - 335 dni, pacjenci w trybie pilnym - 56 dni.
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego - 189 dni.
Pracownia fizjoterapii - 354 dni, pacjenci w trybie pilnym - 34 dni.
Pracownia tomografii komputerowej - 14 dni, pacjenci w trybie pilnym - 4 dni.
Pracownia endoskopii - 131 dni
Pozostałe: ustawienie krążka śródgałkowego (jaskra), artroskopia, zabiegi związane z opereracją kręgosłupa, pracownia ultrasonografii - na bieżąco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto