Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: SP nr 21. 90-lecie istnienia szkoły [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
Częstochowa: SP nr 21.90-lecie istnienia obchodzi w tym roku Szkoła Podstawowa nr 21 im. ks. Stanisława Konarskiego na Stradomiu. SP nr 21 rozpoczęła swoją działalność w 1924 roku. Administracyjnie powstała na terenie osady wiejskiej gminy Grabówka (obecnie Stradom).

Częstochowa: SP nr 21. Rocznica 90-lecia istnienia

W 1937 roku ukończono budowę obecnego gmachu szkoły, wtedy także działało już w niej harcerstwo założone przez Eugeniusza Stasieckiego.

Szkoła i ludzie z nią związani mają piękną kartę z czasów II wojny światowej. Po klęsce wrześniowej kierownikiem placówki zostaje właśnie Eugeniusz Stasiecki - pseudonim „Piotr”, „Pomian”. Był nauczycielem w SP nr 21,

Komendantem I Hufca w Częstochowie. W 1939 roku w stopniu porucznika walczył w 7 Dywizji Pancernej. Walczył w Polskim Państwie Podziemnym, powołał konspiracyjne komórki harcerskie w Częstochowie. W 1943 roku został szefem Głównej Kwatery Szarych Szeregów, a w 1944 roku zastępcą Naczelnika Szarych Szeregów. Zginął w Powstaniu Warszawskim w nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku.

Kiedy budynek szkoły zajęli Niemcy, rozpoczęło się tajne nauczanie. Nauczyciele bojkotując polecenie wycofania polskich podręczników i lektur zachowali znaczną ich część i wykorzystywali w czasie tajnych lekcji. Nauka odbywała się w domach prywatnych: przy ul. Kościuszki u p. Kowalik, przy ul. Piastowskiej u p. Turskiego.

W 1946 r. uruchomiono bibliotekę szkolną (pierwsze książki przekazano głównie w formie darowizny), a w 1950 r. ukończono budowę sali gimnastycznej. W 1963 r. szkole nadano imię kapitana Lucjana Szenwalda, dawne imię ks. Stanisława Konarskiego SP nr 21 odzyskała dopiero w 1991 r..

Od 1 września 1999 r. SP nr 21 zaczęła działać jako sześcioletnia szkoła podstawowa.

Od lutego 2012 roku uczniowie rozpoczęli lekcje w nowo wybudowanej sali sportowej, gdzie można grać w siatkówkę, koszykówkę, halową piłkę nożną, ręczną. Ta inwestycja Urzędu Miasta kosztowała 4,5 mln zł. Szkoła wzbogaciła się również o nowoczesną szatnię z funkcjonalnymi szafkami dla uczniów i zaplecze.

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w środę, 7 maja. Gratulację dla dyrekcji, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły z okazji 90-lecia złożyli m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta z zastępcą Prezydenta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem na czele, radni, przedstawiciele związków zawodowych, rodziców.
W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie SP nr 21 z występem o charakterze patriotyczno-historycznym. Uroczystości towarzyszyła wystawa Szlakiem pamiątek i wspomnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto