Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstanie łemkowskie radio internetowe

Edyta Tkacz
Bogdan Gambal jest jednym z twórców łemkowskiego radia internetowego. Rozgłośnia będzie nadawać z Krakowa
Bogdan Gambal jest jednym z twórców łemkowskiego radia internetowego. Rozgłośnia będzie nadawać z Krakowa Fot. andrzej banaś
Nie raz słyszłem opinie, że język łemkowski nadaje się tylko do pasienia krów albo roboty w polu. A my udowadniamy, że nadaje się na salony. I do mediów - przekonuje Bogdan Gambal, jeden z twórców łemkowskiego radia internetowego. I dlatego, jak mówi, stworzenie łemkowskiej rozgłośni jest zupełnie naturalne i nie ma w tym nic nadzwyczajnego.

Radio Lem.fm zacznie nadawać już 1 czerwca. - Łemkowie nie powinni się ograniczać i narzekać na swój los i złą dolę - przekonuje Gambal. - Teraz jest taki czas, że jeśli się chce, można wiele osiągnąć - dodaje.

I właśnie z tym przekonaniem łemkowscy pasjonaci radia wystartowali w konkursie o dotację ministra spraw zagranicznych i administracji. - Złożyliśmy wniosek o stworzenie radia internetowego. Narazie internetowego - podkreśla Gambal, bo w planach jest jeszcze nadawanie na falach radiowych. Minister spojrzał na wniosek przychylnym okiem i wręczył 100 tys. zł dotacji.

Te pieniądze pójdą na urządzenie studia, zakup niezbędnego sprzętu, wynagrodzenia dla dziennikarzy, podróże reporterów. Pomysł na radio jest ambitny. Łemkowie chcą nadawać 24 godziny na dobę i stworzyć profesjonalną rozgłośnię. Będzie więc serwis informacyjny co godzinę i to nie tylko lokalne wiadomości, ale także z całego świata.

Odbiorcy będą też mogli posłuchać autorskich programów, na przykład historycznego czy też radiowych lekcji łemkowskiego. Nie zabraknie relacji i transmisji z imprez kulturalnych. - Myślimy też o transmisjach z nabożeństw prawosławnych i greckokatolickich - mówi Gambal. Będzie też oczywiście muzyka. Bez żadnych ograniczeń co do gatunków, ale z przewagą muzyki etnicznej.

- Poza tym mamy jeszcze sporo pomysłów. Chcemy na przykład zaprosić do naszego radia celebrytów i znane postacie. Nauczymy ich kilka słów po łemkowsku. Moim marzeniem jest, by Lech Wałęsa wziął udział w tym przedsięwzięciu - zdradza Gambal.

Radiowe studio już powstaje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Na początek będzie tu pracować sześć osób, są wśród nich zawodowi dziennikarze i osoby, które nigdy jeszcze nie siedziały za radiowym mikrofonem.

- Ja akurat nie mam dziennikarskiego doświadczenia - mówi Monika Tylawska, która w zeszłym roku skończyła filologię rosyjską z językiem rusińsko-łemkowskim na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. - Wszystkiego się uczę od początku, na przykład obsługi radiowego sprzętu - dodaje.

Monika pracuje nad czterema programami. Jest wśród nich m. in. słuchowisko z łemkowską literaturą. Świeżo upieczona dziennikarka wcieli się też w rolę komentatora bieżących wydarzeń. Radia będzie można posłuchać na stronie www.ruskabursa.org

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ksiądz spowodował wypadek po pijaku, a potem się powiesił

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto