18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

50-lecie szkoły w Kobylance - uroczyste obchody

Marek Podraza
50 - lecie szkoły w Kobylance
50 - lecie szkoły w Kobylance Marek Podraza
W czwartek odbyły się uroczyste obchody 50-lecia szkoły w Kobylance w gminie Gorlice. tzw. „tysiąclatki" która została wybudowana w ramach akcji „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego"

Uroczystości 50 - lecia szkoły w Kobylance rozpoczęły się mszą św. którą odprawili ks. Jan Potoplak, proboszcz parafii w Kobylance, ks. Władysław Pasiut, były proboszcz tej parafii, oraz ks. Roman Grądalski, absolwent szkoły. Dalsza część jubileuszu odbyła się w świetlicy Wiejskiego Domu Kultury, którą prowadził Bogusław Wacek, dyrektor ZS w Kobylance. Wśród przybyłych gości nie zabrakło władz gminy Gorlice, byłych absolwentów i nauczycieli oraz pracowników szkoły, mieszkańców wioski, uczniów oraz obecnych pracowników szkoły.
Z kart historii szkoły w Kobylance

- Historia szkoły w Kobylance nie zaczęła się 1.09.1963 r. Na terenie Kobylanki szkoła istniała już w XVI wieku– świadectwem na to są zapisy sprawozdań wizytacji w dekanacie bieckim. Drewniany budynek mieścił się przy kościele, a pieczę nad nim sprawował proboszcz. W 1891 roku wybudowano nowy budynek szkolny – zniszczony podczas działań wojennych I i II wojny światowej. Nowa szkoła powstała w 1963 roku, dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, która podjęła hasło budowy "Tysiąca szkół dla uczczenia Tysiąclecia Państwa Polskiego". Budynek szkoły "tysiąclatki" na owe czasy był okazały, budził podziw wszystkich – posiadał zaplecze kuchenne, jedyną na tym terenie salę gimnastyczną – informował dyrektor szkoły.
Pod koniec 1957 roku zorganizowano zebranie wiejskie, na którym powołano Komitet Budowy Szkoły, na którego czele stanął Karol Musiał przewodząc 24 – osobowemu sztabowi zapaleńców
- Dzisiaj większość tych osób już odeszło od nas. Nam jest szczególnie miło, że część z nich jest dzisiaj wspólnie z nami. Warto wspomnieć, że mieszkańcy na zebraniu wiejskim 6 lutego 1959 roku podjęli uchwałę, w myśl której każdy rolnik zobowiązał się wpłacić na rzecz budowy szkoły 200 zł z 1 ha uprawianych gruntów, a każdy zatrudniony w przedsiębiorstwie państwowym 500 zł. Zobowiązano się także przepracować społecznie 3000 dniówek i zakupić parcelę budowlaną. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1960 roku na działce przekazanej przez parafię, ale w dokumentach musiał być zapis, że została ona zakupiona – opowiadał dyrektor szkoły.
1.09.1963 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowej szkole. Na uroczyste otwarcie przybyli prawie wszyscy mieszkańcy wioski, władze lokalne i państwowe, a wstęgę przecinał ówczesny wicepremier Piotr Jaroszewicz. W nowej szkole naukę rozpoczęło 312 uczniów w 12 oddziałach, a dzieci uczyło tylko 11 nauczycieli. Przez te 50 lat wiele zmieniało się w życiu szkoły. Od 1961 roku do 1982 roku, kierownikiem, a później dyrektorem szkoły był Wacław Kumkowski. 27.05.1979 szkoła otrzymała ufundowany przez rodziców sztandar szkoły, a w 1995 roku do szkoły trafił stary sztandar z 1938 roku, który był przechowywany w kościele parafialnym. Od 2001 roku szkoła nosi nazwę Zespołu Szkół w Kobylance, a jej patronem od początku jest Ignacy Łukasiewicz. Podczas jubileuszu okolicznościowe grawertony otrzymali członkowie Komitetu Budowy Szkoły obecni na jubileuszu – Małgorzata Gawlik oraz Maria i Eugeniusz Szurkowie a także Ryszard Guzik, wójt gminy, Leokadia Buś, sołtys wsi Kobylanka, parafia Kobylanka i Barbara Wiatr, pełnomocnik wójta ds. oświaty. Miłym akcentem było wystąpienie jednego z pierwszych absolwentów szkoły Jerzego Nalepy
- Jest mi bardzo miło spotkać się po wielu latach. Większość z tych ludzi, którzy budowali tą szkołę już nie żyje. Mi w pamięci pozostaje niezwykły upór tych ludzi. Pamiętam jak spotykali się u mojego dziadka Adama Ludwina i dyskutowali o szkole. Cieszę, się jako absolwent szkoły, której patronem był Ignacy Łukasiewicz, mogłem dalej się kształcić w kierunku górniczo – naftowym – mówił Jerzy Nalepa.
Ryszard Guzik, wójt gminy Gorlice gratulował jubileuszu oraz wręczył nagrodę dla dyrektora Bogusława Wacka, który od 14 lat kieruje tą placówką. – Obiecuję, że obecne remonty dokończymy i halę sportową wybudujemy, która jest Wam bardzo potrzebna – mówił. W dalszej części z bardzo ciekawym i rozrywkowym programem wystąpili uczniowie szkoły, których przygotowały panie Katarzyna Woźniak, Marta Juruś, Karolina Górska i Bogumił Łasak. Obecnie w szkole uczy się 243 uczniów w 13 oddziałach, których uczy 27 nauczycieli. W szkole pracuje też 10 pracowników administracyjno – obsługowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto