18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

110 lat szkoły w Klęczanach - uroczyste obchody

Marek Podraza
110 lat szkoły w Klęczanach
110 lat szkoły w Klęczanach Marek Podraza
W sobotę w Klęczanach 110 - lecie powstania obchodziła tamtejsza szkoła. Dla wioski i społeczności szkolnej to wielkie wydarzenie. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele, a dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły. Jej najsłynniejsi uczniowie to Ewa Wachowicz, Miss Polonia 1992 oraz Aleksander Kosiba, polski geograf, klimatolog i geofizyk.

Do szkoły w Klęczanach przybyli nie tylko przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, zaproszeni goście ale i także absolwenci oraz byli pracownicy szkoły. Oczywiście nie mogło też zabraknąć obecnych uczniów i nauczycieli oraz mieszkańców Klęczan. Uroczystość rozpoczęto od odsłonięcia kącika poświęconego patronce szkoły św. Królowej Jadwidze. Historia powstania tej placówki oświatowej w naszym powiecie jest bardzo ciekawa, a przybliżyła ją w swoim wystąpieniu Jadwiga Kalisz, dyrektorka szkoły.
– Nasza szkoła została utworzona w 1904 roku na podstawie austriackiej ustawy szkolnej i nosiła nazwę Szkoła Ludowa Jednoklasowa Mieszana w Klęczanach. Nazwa ta utrzymała się do roku 1919. Zajęcia odbywały się w jednej sali lekcyjnej. Była to izba wynajęta u gospodarza Jana Furmanka. Nauczycielką i kierownikiem szkoły była Anna Cavanna, która pochodziła z rodizny czesko - austriackiej - mówiła Jadwiga Kalisz.
W postawionym w 1920 roku budynku mieściła się jedna sala lekcyjna, w której uczyły się łączone klasy I i II oraz III i IV. We wszystkich klasach nie było więcej niż 20 dzieci. Najmłodsze dzieci uczyły się języka polskiego, rachunków, rysunków, religii, śpiewu, starsze także geografii i historii. Pisały rysikami na tabliczkach.Szkoła w tym okresie otrzymała też imię św. Królowej Jadwigi. W okresie okupacji naukę w szkole zawieszono tylko na cztery miesiące. W tym okresie szkołę kończyła pani Elżbieta Maciejowska, która była także później wieloletnią nauczycielką tej szkoły. – W szkole do której uczęszczałam, mieszkają obecnie państwo Burkotowie. Z moją mamą do szkoły chodził Aleksander Kosiba, podróżnik i geograf. Jego imię nosi szkoła w Libuszy. Szkoła w Klęczanach może poszczycić się tym,że do niej uczęszczała tak wybitna osoba. W mojej klasie było 10 uczniów w tym pięciu chłopców i pięć dziwczynek, a w całej szkole około 50 dzieci - wspomina pani Elżbieta Maciejowska, która uczyła się w szkole w latach 1944 - 1948.
Nauka odbywała się w klasach łączonych, dwie klasy uczyły się rano, a dwie w południe.
– Były wtedy cztery oceny Bardzo dobry, dobry, dostateczny i niedostateczny. Było wiele ciekawych historyjek. Pamiętam jak dostałam od znajomych kozę i się nią opiekowałam. Koza odprowadzała mnie do szkoły, i czekała na mnie przed budynkiem szkoły jak kończyłam zajęcia. Jeśli kogoś odprowadził pies, to było normalne, a że koza wydawało się nie bardzo normalne - opowiada pani Maciejowska.
Po II wojnie światowej salę lekcyjną podzielono na dwie klasy, a trzecią izbę wynajęto u Jana Marmuźniaka - dzieci uczyły się w trzech grupach. Zniknęło też imię patronki szkoły św. Królowej Jadwigi, które jeszcze na świadectwach pojawiało się do 1951 roku. Imię to powróciło dopiero w 2007 roku dzięki staraniom pani Elżbiety Maciejowskiej. Uroczyste nadanie imienia szkole oraz poświęcenie sztandaru nastąpiło 8 czerwca 2007 roku.
Szkoła zmieniała się przez wiele lat związanych z reformami i modernizacją placówki. Od 2002 roku po utworzeniu gimnazjum nosi nazwę Zespołu Szkół w Klęczanach.
Przez szkołę przewinęło się tysiące uczniów, a o niektórych usłyszała cała Polska i cały świat.
– Mieliśmy wielu utalentowanych uczniów, którzy zaszli bardzo wysoko, ale wszyscy naszą szkołę kojarzą z osobą Ewy Wachowicz, Miss Polonia 1992, która uczyła się u nas w sumie nie tak dawno. Była zaproszona na jubileusz, ale nie dała rady przyjechać. Drugą znaną osobą jest pochodzący z Libuszy Aleksander Kosiba, który wykształcenie podstawowe zdobywał w naszej szkole - wyjaśnia dyrektorka szoły. Jubileusz był także okazją do spotkania absolwentów oraz pracowników tej szkoły. Przybyli zarówno pierwsi jak i drudzy. Pan Stanisław Kalisz skończył szkołę w Klęczanach 24 czerwca 1964 roku i tak wspomina ten okres.
– Uczyliśmy się w dwóch izbach lekcyjnych bez prądu i mam dzisiaj też mały jubileusz bo 50 lat temu kończyłem właśnie tą szkołę. Pamiętam doskonale nauczycieli i to czego nas uczyli. Do dziś w pamięci pozostają wspaniałe lekcje pani Adeli Matyfi, która uczyła nas kaligrafii. To były kapitalne lekcje. Każdy z nas umiał pięknie pisać, a wielu z nas poszło w ślady swoich nauczycieli i wybrało później ten zawód - wspomina Stanisław Kalisz.
Jak zwykle przy jubileuszu nie zabrakło życzeń i podziękowań oraz docenienia pracy nauczycieli. Nagrodę od wójta gminy Ryszarda Guzika otrzymała dyrektorka szkoły. Ma też ten jubileusz swojego bohatera. Jest nim niewątpliwie pani Bożena Cetnarowicz - Mańka, która przez siedem lat zbierała dokumenty i materiały o historii Klęczan i szkoły. Dzięki niej powstała wspaniała ksiażka pt. „Klęczany nasza wieś, nasza szkoła”, a nuczycielce udało się dotrzeć do bardzo ciekawych źródeł historycznych oraz zdjęć.
W tym roku szkolnym w szkole uczy się 154 uczniów, a kadrę pedagogiczną stanowią: dyrektor Jadwiga Kalisz oraz nauczyciele:Stanisława Gbur, Teresa Gizara, Edyta Liana, Maria Pater, Edyta Duran, Małgorzata Ostrowska
Krzysztof Tymbarski , Bogumił Łasak, Katarzyna Jagielska - Liana, Renata Wojnarska, Bożena Cetnarowicz - Mańka, Iwona Felenczak - Pyż, Anna Samsonowicz - Słota, Wojciech Bogdan, Rafał Liana,Tomasz Górski, Renata Biernacka, ks. Henryk Rzeźnik i ks. Krzysztof Książek. Pracownicy administracji i obsługi: Urszula Furmanek, Małgorzta Wójtowicz, Iwona Stępkowicz, Barbara Hycnar, Wiesław Tempiński i Iwona Czyżykiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto