MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Adrian J. i Krystian B. z Gorlic skazani. Przemycali amfetaminę z Polski do Szwecji. Wszystko w butelkach po śliwowicy.

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Dwóch spośród siedmiu skazanych w głośnej sprawie przemycania z Polski do Szwecji amfetaminy w butelkach po tradycyjnej śliwowicy, to gorliczanie. Pozostali to mieszkańcy Nowego Sącza.
Dwóch spośród siedmiu skazanych w głośnej sprawie przemycania z Polski do Szwecji amfetaminy w butelkach po tradycyjnej śliwowicy, to gorliczanie. Pozostali to mieszkańcy Nowego Sącza. zdjęcia archiwum KOSG
Pięć lat i sześć miesięcy za kratami spędzi gorliczanin Adrian J. za kierowanie gangiem zajmującym się przemytem płynnej amfetaminy do Szwecji. Członek grupy - Krystian B - też z Gorlic przed krakowskim sądem usłyszał karę dwóch lat odsiadki. Wyroki są prawomocne. Sprawcy transportowali składniki i płynną amfetaminę w butelkach po śliwowicy.

Dwóch spośród siedmiu skazanych w głośnej sprawie przemycania z Polski do Szwecji amfetaminy w butelkach po tradycyjnej śliwowicy, to gorliczanie. Pozostali to mieszkańcy Nowego Sącza.

Choć w postępowaniach toczonych przed krakowskimi sądami zapadły już pierwsze wyroki skazujące, wobec pozostałych członków grupy przestępczej postępowania sądowe nadal trwają.

Jak wykazało śledztwo prowadzone pod nadzorem Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Krakowie, przestępczy proceder trwał od 2016 roku.

Prokurator ustalił, że grupa zajmowała się przemytem do Szwecji płynnej amfetaminy, która była przewożona w butelkach jako śliwowica. Amfetamina dostarczana była drogą morską, a członkowie grupy korzystali z przepraw promowych na trasie Szczecin – Ystad.

- Na miejscu chemik należący do grupy przestępczej przekształcał płynną substancje w narkotyk gotowy do nielegalnej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie gangu motocyklowego Hells Angels – podaje Justyna Drożdż, starszy specjalista Zespołu Prasowego Komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Oprócz narkotyków do Szwecji przemycane były również produkty do przerobu wskazanej substancji m.in stężony kwas siarkowy. Jeden z członków grupy posiadał powiązania rodzinne w Szwecji i to pomogło grupie w znalezieniu kanałów przemytu oraz odbiorców na amfetaminę.

Pieniądze na finansowanie narkotykowej działalności pochodziły z kolei z przestępstw kredytowych – wyłudzeń kredytów i pożyczek, które grupa dokonywała w Polsce, posługując się cudzymi dokumentami i danymi osobowymi.

Oskarżeni wyłudzili z banków i instytucji zajmujących się udzielaniem pożyczek – kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz usiłowali wyłudzić na podstawie sfałszowanych zaświadczeń kolejne kilkaset tysięcy złotych. Tym razem zamierzonego skutku nie osiągnęli. Weryfikacja złożonych wniosków przez banki i instytucje finansowe na szczęście była negatywna

- Grupa utworzyła specjalną sieć kurierów, którzy autobusami lub promem przemycali płynna amfetaminę pod przykrywką przewozu regionalnego alkoholu lub piwa. Przestępcy starali się działać w sposób hermetyczny – osoby, na które brane były kredyty – „tzw. słupy” – przeważnie stawały się później kurierami – tłumaczy rzeczniczka.

Łącznie w ramach wspólnych działań KaOSG i CBŚP zatrzymano przejęto siedem litrów płynnego narkotyku, z którego można by uzyskać blisko 10 tys. porcji narkotykowych siarczanu amfetaminy, wartych ok. 120 tys. zł. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani mogli przemycić blisko 15 litrów płynnej amfetaminy, którą następnie przerobiono na prawie 20 kg sproszkowanego narkotyku, wartego blisko ćwierć miliona złotych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto